Zuckerberg’in Ne Kadar Takıntılı Olduğunu Gösteren 47 Dakikalık Video

22
10
4
2
2
Mark Zuckerberg’in Facebook’un büyümeye olan takıntısı, Ben Grosser adlı bir sanatçı tarafından hazırlanan video ile bir kez daha vurgulandı.

Facebook’un tarihi skandallar ve sorunlarla dolu. İlk kurulduğu dönemde kampüsteki kadın öğrencilere “puan” verme amacı güden site daha sonra sosyal medya platformuna dönüştü. O günlerden bu yana Mark Zuckerberg, sık sık Facebook’un büyümesi hedefinden bahsedip durdu.

Zuckerberg’in eski ortağı Chris Hughes, Facebook’un fazla büyük olduğunu ve bölünmesi gerektiğini söylemişti. Hughes ayrıca Zuckerberg’in büyümeye odaklanmış olmasından, tık almak için güvenlik ve medeniyetten vazgeçmesinden dolayı kızgın olduğunu belirtmişti. Son yıllarda seçimlerle ilgili olarak yoğun eleştiri alan firma, defalarca da veri sızıntıları ile gündeme geldi. Veri gizliliği ve demokrasi konusunda sınıfta kaldığı söylenen Zuckerberg bir dönem ABD senatosunun karşısına da çıktı.

Hughes bu açıklamaları yaparken bir başka eleştiri de bir sanatçıdan, yeni medya sanatçısı Ben Grosser’dan geldi.

Ben Grosser’in Order of Magnitude adlı videosu tam 47 dakika sürüyor. Bu videoda Zuckerberg’in 14 yılda gerçekleştirdiği çeşitli röportaj, konuşma ve açıklamadan sahneler yer alıyor. Video boyunca Zuckerberg büyüme rakamları veriyor ve hep daha fazlasını vaat ediyor. Video boyunca Zuckerberg hep aynı açıklama ve aynı tarzla devam ediyor.

Grosser, Zuckerberg’in büyüme ile ilgili bu tutkusunun ne kadar derin bir arzu olduğunu ancak çalışmaya başladıktan sonra fark etmiş. Sanatçı, çalışmaya başladıktan sonra işin çapının büyüdükçe büyüdüğünü söylüyor.

Videonun hazırlık süreci yaklaşık beş ay sürdü. Bazı videoların görüntü kaliteleri oldukça düşüktü. Grosser, toplamda 400 ila 500 arası Zuckerberg videosu izledi. Öte yandan Zuckerberg’in bazı izlerinin de silindiğini söyleyen araştırmacı, F8 keynoteları incelediğinde bazı videoların artık İngilizce sitelerde yer almadığını keşfettiğini söylüyor.

Bu videolar arasında en ilgi çekenlerden biri ise Facebook Beacon. Kişisel verilerin hedefli reklamcılık için kullanılabilmesini sağlayacak bu özellik, Facebook’un pek çok davayla uğraşmak zorunda kalmasına sebep olmuştu. Bu özelliğin tanıtıldığı video da artık İngilizce yayın yapan sitelerde yer almıyor.

Videoyu aşağıda izleyebilirsiniz:

Kaynak : https://www.fastcompany.com/90346439/this-hour-long-supercut-of-mark-zuckerberg-promising-growth-is-literal-art?partner=feedburner&utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=feedburner+fastcompany&utm_content=feedburner
22
10
4
2
2
Emoji İle Tepki Ver
22
10
4
2
2