• Anasayfa
  • Bilim
  • 47 Yıldır Kelebekleri Gözleyen Bilim İnsanı

Bu Bilim İnsanı, Tam 47 Yıldır Durmaksızın Kelebekleri Sayıyor

24
12
10
2
2
Art Shapiro isimli bir bilim insanı, 47 yıldır aralık vermeden kelebek türlerini gözlüyor. Shapiro, kelebek türlerindeki değişiklikleri gözlemeye ilerleyen yaşına rağmen devam ediyor.

Davis Üniversitesi’nde evrim ve ekoloji öğretim üyesi olan 73 yaşındaki Art Shapiro, ABD’deki 10 bölgedeki kelebek popülasyonunu dikkatle takip ediyor. Shapiro, iklim koşulları izin verdiği sürece, iki haftada bir bütün bölgeleri ziyaret ederek kelebekleri gözlüyor. 

Art Shapiro, Kuzey Amerika’da devam eden en uzun süreli kelebek izleme projesini tek başına yarattı. Shapiro, “Proje, başlangıçta beş yıllık bir proje olarak tasarlandı. Ancak veriler, veri toplamayı bırakmamak için çok iyiydi. İşte buradayım, 47 yıl sonra” açıklamasını yaptı. 

ABD’li bilim insanının 47 yıldır çalışma prensibi değişmedi. Her gördüğü kelebeği tanımlıyor ve kaydediyor. Aynı alanda çalışma yürüten diğer bilim insanları, Shapiro’nun çalışmasının anlaşılmaz olduğunu düşünüyor. Nevada Üniversitesi’nden Matt Forister, “Hiç kimse iki haftada bir 10 bölgeyi ziyaret etmiyor. Bilim tarihinde duyulmamış” diyor.

art shapiro

Kelebekleri 47 yıldır gözleyen bilim insanı, dikkatinin dağılmamasını istediği için cep telefonu taşımıyor, araba kullanmıyor. Shapiro, yılda yaklaşık 260 gününü bu çalışmaya ayırıyor.

Çocukluğundan beri kelebekleri gözlediğini belirten bilim insanı, bir defa Kaliforniya’ya geldikten sonra bölgenin ekolojisine hayran kaldı ve Kaliforniya ekolojisi hakkında çalışmaya başladı. Shapiro, yerel ekoloji hakkında neredeyse bütün literatürü okudu. 

Daha sonra iklim ölçümlerine başlayan araştırmacı, ortaya çıkan verilerin ardından bölgede çalışmaya başladı. Art Shapiro, 1972 yılına gelindiğinde ise 5 bölgeyi yüksek biyolojik çeşitliliği, yanında bir hava durumu istasyonu bulunması şeklinde kriterlerle kendine çalışma bölgesi belirledi. Bilim insanı belirlediği beş bölgeyede toplu taşıma ile ulaşabiliyordu. 

art shapiro

Shapiro’nun kelebekleri izleme çalışması, bilim insanlarının gürültü dedikleri çok kısa zaman dilimlerindeki dalgalanmalara odaklanıyordu. Ancak on yıllık çalışmanın arkasından bilim insanı, verilerde uzun vadeli bir eğilim tespit etti. 

Bilim insanını ilk olarak fark etmediği şekilde böcek türleri hava koşulları el verdiğinde yayılırlar. Hava koşulları sertleştiğinde ise azalma eğilimi gösterirler. Shapiro kelebekleri izlemeye başladıktan 27 yıl sonra beklenmedik bir şey oldu. Alçak bölgelerde yaşayan kelebek türlerinden 17’si, bir kerede kayboldu. 

Kendisinin ve meslektaşlarının veriler üzerine çalışmasının ardından ortaya çıkan sonuç, kelebek sayısının Shapiro projeye başladığından bu yana önemli ölçüde azaldığıydı. Son yıllarda işler daha kötüye gitti. Shapiro, 1970’lerde 30 olan kelebek türünün önümüzdeki günlerde 20’ye kadar düşeceğini düşünüyor.  Shapiro, 2018’in en kötü kelebek mevsimi olduğunu düşünüyor. 

art shapiro

Kelebekleri inceleyen bilim insanları, kelebek popülasyonundaki bu azalmasına neden olarak açık alanların azalmasının, tarımsal uygulamaların değiştirilmesi ve tarımda pestisitlerin kullanımının artması da dahil olmak üzere bir dizi faktörü işaret ediyor. 

Art Shapiro, ilerleyen yaşına rağmen, belirlediği 10 bölgede kelebekleri gözlemeye devam ediyor. Ancak artık yanına bir asistan alması gerekiyor. Bilim insanı, gözlerinin artık eskisi kadar iyi görmediğini söylüyor. Ancak yine de Art Shapiro, kelebek türlerini tanımlayıp, kaydedip, saymaya devam ediyor. 

Kaynak : https://www.heraldmailmedia.com/news/nation/this-scientist-has-been-counting-butterflies-for-years-and-has/article_7346424a-c9ed-51b1-b042-bf904f897767.html
24
12
10
2
2
Emoji İle Tepki Ver
24
12
10
2
2