• Anasayfa
 • Oyun
 • League of Legends Yama Notları: 10.4 ile Neler Değişti?

League of Legends Yama Notları: İşte 10.4 ile Gelen Tüm Yenilikler

79
8
7
5
0
Aylık milyonlarca kullanıcıya sahip 10 yıllık oyun League of Legends’a her 2 haftada bir gelen yama notları ile güncellenecek bu içerikte yamada kimin güçlendirildiği veya zayıflatıldığı gibi en önemli kısımlarını bulabilirsiniz.

League of Legends, günümüzde hâlâ milyonlarca aktif oyuncuya sahip olan bir oyun. 2009 yılında piyasaya sürülen oyunun her sene ülkeler ve ayrıca Dünya çapında (Worlds 2019) turnuvaları düzenleniyor. Oyunun bu kadar sevilmesinin en büyük sebeplerinden biri de LoL’ün ücretsiz olması. Ülkemizde de oldukça popüler olan oyuna, geliştirici Riot Games tarafından her ay dengeleme yamaları geliyor.

Bu içerikte ele alacağımız konu bu, LoL yama notları. Oynaması eğlenceli olduğu kadar Lol, aynı zamanda bir taktik ve zekâ oyunu. Her şampiyonun kendine has özelliklerinin hangi durumda ne kadar işlevsel olduğunu bilmek bazen oyun bile kazandırabiliyor (Bronz ELO hariç, orası bambaşka bir evren).

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, oyuna her iki haftada bir dengelemeler içeren yamalar yapılıyor. Bu yamalar bazen okuması uzun ve sıkıcı olabiliyor. Biz de Webtekno olarak bu yama notlarının en can alıcı kısımlarını, gelen her yama ile birlikte güncelleyerek sizlere sunacağız.

League of Legends 10.4 Yaması: Ormana büyük değişiklikler

Şampiyonlara gelen önemli iyileştirmeler:

Lux

lux

Lux'ın alt koridordaki zayıflığı sonunda Rioter'ların da gözüne çarptı. Lux'ın Q yeteneği Işık Bağı'nın hasarı 70/115/170/205/250'den 80/125/170/215/260'a arttırıldı ve bekleme süresi ilk seviyelerde azaltıldı. Artı olarak Lux'ın ultisi ile artık animasyon iptali yapıp Sıçra atabiliyorsunuz.

Jayce

jayce

Jayce'in oynanma oranı, zayıflatıldığından beri düşmüştü. Bu yamada güçlendirilen Jayce'in taban mana değeri 357,2'den 375'e yükseltildi ve mana büyüme oranı da 37'den 45'e çıkartıldı. Taban niteliklerin dışında Jayce'in Q yeteneği Göklere!'nin hasarı 45/80/115/150/185/220'den 55/95/135/175/215/255'e yükseltildi.

Amumu

amumu

10.4 yaması, Amumu'ya fazlasıyla yarayacak. Amumu'nun Q yetenği Sargı Atışı'nın atılma hızı 1350'den 1800'e çıkartıldı. Ultisinin bekleme süresi de 150/130/110 saniyeden 130/115/100 saniyeye düşürüldü ve Poppy'nin E yeteneği gibi Amumu da ultisi açıkken ona atılan rakipleri durduruyor.

Şampiyonlara gelen önemli zayıflatmalar:

Soraka

soraka

Soraka'nın üst koridorda fazla oynanması sebebiyle zayıflatma getirildi. Soraka'nın Q yeteneği Yıldız Yağmuru'nun kendine sağladığı iyileştirme 60/80/100/120/140'ten 40/50/60/70/80'e düşürüldü, iyileştirme süresi 5 saniyeden 2,5 saniyeye düşürüldü, mana bedeli arttırıldı ve sağladığı ilave hareket hızı düşürüldü. W'sunun kendinden harcadığı can miktarı azaltıldı ve sağladığı can miktarı arttırıldı.

Sona

sona

Yine Sona da Soraka gibi üst koridorda fazlasıyla oynanan bir DESTEK şampiyonu olduğu için zayıflatma getirildi. Sona'nın Q, W ve E yeteneklerinin hepsinin mana bedeli arttırıldı. Destek pozisyonuna daha uygun olması için mana bedeli arttırmaya karşılık Sona, yeteneklerini takım arkadaşına veya rakibine tutturduğunda 30 mana kazanıyor.

Aphelios

aphelios

Aphelios'un düşük liglerde karşısındaki oyunculara fark edilebilir bir üstünlük sağlamasından dolayı zayıflama getirildi çünkü rakipleri ona karşı oynamayı tam bilmiyor. Rakipleri artık Aphelios'un ikinci silahını da görebilecek. Ayrıca Aphelios'un ultisi Ay Işığı Nöbeti'nin menzili 1600'den 1300'e düşürüldü.

Ormanda da iş yapabilecek şampiyon değişiklikleri

 • Darius: Dariıs'un pasifi Kanama artık tüm canavarlara %120 hasar veriyor ve Q yeteneği büyük canavarlardanda iyileştirme sağlıyor.
 • Diana: Diana'nın pasifi Gümüşay Bıçağı'nın destansı olmayan canavarlara %150 fazladan hasar veriyor.
 • Garen: Garen'in E yeteneği Yargı'nın hasarı artık destansı olmayan canavarlara %150 hasar veriyor.
 • Gnar: Gnar'ın W yeteneği Hiper'in canavarlara verdiği ilave hasar tüm seviyelerde 300'e sabitlendi.
 • Mordekaiser: Mordekaiser'in pasifinin canavarlara verdiği hasar 1-18. seviyeler arasında 25-120'ye yükseltildi.
 • Talon: Talon'un pasifi Bıçak Sırtı'nın canavarlara verdiği hasar %120 işliyor ve yara açar.
 • Zed: Zed'in pasifinin canavarlara karşı hasarı %100 arttı ve azami hasarı 1/7/17. seviyelerde 200/350/500 olarak belirlendi.

Yeni gelecek kostümler:

kanlı ay kostümleri

 • Kanlı Ay Katarina
 • Kanlı Ay Master Yi
 • Kanlı Ay Tryndamere

Önemli hata düzeltmeleri:

 • Bir arkadaşı silmek, bir başkası tarafından arkadaşlıktan çıkarılmak ve biri tarafından engellenmek artık sosyal paneli ve sohbet penceresini bozmuyor.
 • Tahm Kench W - Ham Yap yeteneğini kullandığı sırada Sett R - Yürek Hoplatan yeteneğini kullanırsa, artık durdurulamıyor ve Tahm Kench'i bastırıyor.
 • Sett'in E - Surat Dağıtan yeteneği artık sadece her iki taraftan da en az bir rakip tuttuğunda sersemletiyor.
 • Qiyana R - Toprağın Öfkesi yeteneğini Yasuo'nun W - Rüzgâr Duvarı yeteneğinin ucu ucuna içinde olan bir duvara doğru kullandığında, hedef alınan duvarı başarıyla patlatamıyor.
 • Şampiyonlar artık Tahm Kench'in W - Ham Yap yeteneği ile yutulduğunda oyun boyunca T pozunda kalmıyor.
 • Lee Sin'in kullandığı yetenekler artık Elektrik Ver rünü tetiklenmesini etkiliyor.

79
8
7
5
0
Emoji İle Tepki Ver
79
8
7
5
0