Eski Bir Nokia Mühendisi, Windows Phone’un Neden Başarısız Olduğunu Açıkladı

85
20
6
5
4
Microsoft'un mobil işletim sisteminde neden başarısız olduğunu eski bir mühendis açıkladı. O dönemlerde Microsoft'un Nokia için çalışanlarından bir tanesi olduğunu söyleyen mühendis, 4 temel neden üzerinde durdu.

Akıllı telefonların popülerleşmeye başladığı yıllarda Android ve iOS işletim sisteminin yanı sıra Microsoft, Nokia telefonlarda Windows Phone işletim sistemi üzerinde çalışıyordu. Bu telefonlar bir dönem popüler oldular ancak sonrasında Windows işletim sistemine sahip olan akıllı telefonlar tarihe gömüldü.

Dev şirketin en büyük pişmanlıklarından bir tanesi olan mobil işletim sistemi, şu an çok kısıtlı bir kullanıcı kitlesine sahip ve yakında bu kullanıcıların da kalmayacağı öngörülüyor. Windows işletim sisteminin akıllı telefonlarda kullanıldığı dönemlerde Microsoft'un Nokia için çalışan mühendislerinden bir tanesi olduğunu söyleyen bir Reddit kullanıcısı, Windows Phone'un neden tutmadığını kendine göre sebeplerle açıkladı. Nedenleri 4 başlığa yayan mühendisin açıklamaları, dikkat çekici detaylar içeriyor.

microsoft

Sözlerine, "Windows Phone'un ölümüne neden olan birçok faktör var. Windows Phone, tek bir neden yüzünden bitmedi ancak bana göre en büyük nedenler şunlardı." diyerek başlayan mühendis, Windows Phone'un neden piyasada kendisine yer bulamadığını açıkladı. 

Mühendise göre Microsoft'un en büyük hatası Google'ı küçümsemek oldu. Microsoft'a göre Apple, çok uzun zamandır işletim sistemleri üzerinde çalışıyordu, sektörün en iyilerindendi ancak Google, işletim sistemi işine çok yeni girmişti ve Microsoft, Google'ı ciddiye almıyordu. Ancak Microsoft'un beklemediği bir şekilde yayılan Android, Windows Phone'a indirilen en büyük darbe olmuştu. Üstelik Google'ın Gmail, Haritalar gibi uygulamaları kısa bir süre içerisinde kullanıcılar için büyük kolaylıklar sağlamıştı ve hatta sonraki dönemlerde Google, Windows Phone için bu hizmetlerinin desteğini kesti.

Mühendisin açıklamalarına göre Microsoft'un ikinci hatası ise Windows 8'le gelen arayüzdü. Windows 7, akıllı telefonlarda gayet başarılı bir dokunmatik ekran deneyimi sunuyordu ancak Windows 8'in sahip olduğu arayüz hem akıllı telefonlarda hem de masaüstü sürümlerde kullanıcılar tarafından beğenilmedi.

windows phone

Nokia mühendisine göre üçüncü neden aslında ikinci nedenden ötürüydü. Kullanıcılar ilk başlarda Windows Phone için hem fazlasıyla umutlu hem de meraklıydılar ancak Windows 8'in arayüzü kullanıcılara öyle bir yer etmişti ki, bu arayüzün değiştirilmesi bile kullanıcıların ön yargılarını değiştirmeye yetmedi.

Son nedense Microsoft çalışmalarını sürdürürken kullanıcıların çoktan Android ve iOS'a adapte olmuş olmalarıydı. 2014 yılı geldiğinde kullanıcılar, iOS ya da Android işletim sisteminden başka bir alt yapıya ihtiyaç duymadılar ve bu da Windows Phone'un sonunu getiren son büyük darbe oldu.

Elbette Windows Phone'un başarısız olmasının nedenleri sadece bunlar değil. Microsoft'un Windows Phone lisansını vermek için sunduğu şartlar, o dönemin teknolojilerinin gerisinde kalıyor olması ve geliştiricilerin bu işletim sistemine çekilememesi gibi nedenler de Windows Phone'un başarısız olmasına neden oldu. Konuyla ilgili sizin düşünceleriniz nelerdir? Windows Phone neden başarısız oldu? Fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak : https://www.zdnet.com/article/here-are-the-real-reasons-windows-phone-failed-reveals-ex-nokia-engineer/
85
20
6
5
4
Emoji İle Tepki Ver
85
20
6
5
4