Google, Patent Hakkı İhlali Sebebiyle 32,5 Milyon Dolar Ceza Aldı

1
0
0
0
0
Google, aynı sebeple ve aynı rakiple mahkemeden mahkemeye koşmaya alışmak zorunda kalacak gibi görünüyor. Şirkete, Sonos tarafından 'yine' patent hakkı ihlali davası açıldı.

Yakın zamanda oldukça takdir edilesi işlere imza atan Google, gerek yapay zekâ gerekse de oyun alanlarında birbirinden şaşırtıcı ve sevindirici gelişmeleriyle gündeme gelmişti. Maalesef şirket, bu sefer de patent tartışması sebebiyle aldığı bir cezayla karşımızda.

Karşısındaki isim ise ses sistemleriyle tanıdığımız Sonos. İkili, daha önce 2020 yılında da patent tartışması sebebiyle mahkeme salonunda karşı karşıya gelmiş, Sonos’un 2 patentini ihlal eden Google bu mahkeme sonucunda 50 milyon dolarlık cezaya çarptırılmıştı. Şimdiki cezanın da miktarı oldukça yüksek.

Davada biri cezaya ulaşan iki konu var.

Chromecast Audio

Bunlardan biri, hoparlörlerin birbirine bağlanarak sesi aynı anda verebilmesini kapsıyor. Google’ın Chromecast Audio ve Google Home hizmetleriyse bu patenti ihlal etmiş oluyor. Bu ilk suçlamada jüri, Sonos’u haklı buldu.

Diğer patent ise hoparlörlerin telefon veya tablet aracılığıyla kontrol edilebilmesini kapsıyor. Fakat Sonos’un bu patent ihlali için suçlaması jüri tarafından kabul görmedi. Bunların sonucunda Google, 32,5 milyon dolarlık ceza aldı.

Google’ın şimdiye kadar 200’den fazla patent ihlali gerçekleştirdiğini belirten Sonos, bu cezanın yeterli olmadığını da belirtti. Kendi bünyesine kattığı diğer buluşlar yüzünden de şirketin ek olarak telif hakkı cezası ödemesi gerektiğini söyledi.

Kaynak : https://www.gizchina.com/2023/05/28/google-has-been-fined-over-30-million-for-patent-infringement/
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0