• Anasayfa
  • Bilim
  • Araştırmacılar IQ Seviyesi/Müzik Türü Bağlantısını İnceledi

IQ Seviyesi ile Müzik Türleri Arasındaki Bağlantı İncelendi (Sonuç Rapçileri Kızdıracak)

191
51
24
10
4
Müzik türü ve IQ seviyesi arasındaki bağlantıyı inceleyen bilim insanları, enstrümantal unsurları fazla olan müzikleri dinleyenlerin sözlü şarkılar dinleyenlere göre daha zeki olduklarını belirtti. Rap müzik ve zeka arasında da olumsuz bir korelasyon saptandı.

Bilim insanları, kişilerin dinlediği müzik türü ve IQ seviyeleri arasındaki bağlantıyı inceleyerek bir araştırma hazırladı. Müzik tercihlerini Mozart ve Bach gibi klasik müziğin duayenlerinden yana kullanan kişilerin sözlü şarkıları tercih eden kişilere göre daha zeki olduğu ortaya kondu. Tüm bunların yanı sıra Rap müzik ve zeka arasında olumsuz bir bağlantı olduğu da saptandı.

Yapılan araştırmada klasik, caz, elektronik ya da ambient müzik gibi enstrümantal müzik dinleyenlerin müzik zevkleriyle zeka arasında da olumlu bir bağlantı tespit edildi. Oxford Brookes Üniversitesi'ndeki araştırmacıların Hırvatistan'da yürüttüğü çalışma kapsamında 400'ün üstünde öğrenci incelendi.

iq seviyesi

(Richard Wagner)

Araştırmaya göre daha az zeki kişiler karmaşık yapıdaki orkestra müziklerinin yerine sözlü şarkıları tercih ediyor. Satoshi Kanazawa'nın zekayı alışılandan başka bir uyaranlarla ilişkilendiren ünlü Savanna-IQ hipoteziyle de örtüşen çalışma, Savanna-IQ hipotezinde de belirtildiği üzere daha zeki bireylerin daha alışılmadık şeyler aradıklarını belirtiyor. Bu da şarkı sözü gibi belirgin içerikleri daha az içeren müzik türlerinin zeki kişiler tarafından daha çok tercih edildiğini belirtiyor.

rap müzik

Araştırmanın yazarı Elena Racevska, 467 öğrenciyi zeka testine tabi tuttuktan sonra öğrencilerin müzik türlerini sıralamalarını istedi. Çalışmanın sonunda enstrümantal unsurları ağır basan müzik türlerini dinleyen kişilerin daha yüksek zeka puanına sahip olduğu açıkça gözlemlendi.

Racevska, çalışmayla ilgili şu ifadeleri kullandı:

"Kanazawa’nın zeka ve müzik tercihleri arasındaki ilişkiye dair makalelerini okuduktan sonra farklı bir dizi yöntem kullanarak onun hipotezini daha da derinlemesine incelemeye karar verdik. Örneğin farklı bir zeka testi (yani sözel olmayan) ve müzik anketinin farklı kullanımı gibi."

Araştırma Evolutionary Biological Sciences adlı bilimsel yayında yer aldı.

Kaynak : https://www.independentturkish.com/node/61026/k%C3%BClt%C3%BCr/bilim-insanlar%C4%B1-m%C3%BCzik-zevki-ve-iq-ili%C5%9Fkisini-inceledi-rap-dinleyenlerin-durumu
191
51
24
10
4
Emoji İle Tepki Ver
191
51
24
10
4