Güneş'in Adeta İkizi Gibi Olan Yıldızın Etrafında Jüpiter ve Neptün'e Benzeyen İki Gezegen Keşfedildi

7
3
0
0
0
Bilim insanları, Dünya'dan 175 ışık yılı uzakta bulunan HIP 104045 isimli yıldızın çevresinde iki gezegen keşfettiler. Bu gezegenler Güneş Sistemimizdeki Jüpiter ve Neptün'e aşırı benzerlikleriyle merak uyandırdı.

Sao Paulo Üniversitesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren bir grup bilim insanı, HIP 104045 olarak adlandırılan bir yıldızın etrafında, Jüpiter ile Neptün'e olağanüstü derecede benzeyen iki gezegen keşfettiler. Bu gezegenler, Güneş Sistemi ile ilgili yepyeni bilgiler sağlanmasına yardımcı olabilir.

HIP 104045, Güneş'e çok benzemesi nedeniyle önemli. 4,5 milyar yaşında olduğu tahmin edilen yıldız (Güneş de 4,6 milyar yaşında), boyutları açısından da Güneş'e benzerlik gösteriyor. Bu bağlamda; kütlesi Güneş'in 1,03 katı, parlaklığı 1,11 katı ve yarıçapı ise 1,03 katı olan yıldız, adeta Güneş'in bir kopyası. Bu nedenle gökbilimciler de bu yıldızın çevresinde potansiyel Dünya olabileceğini ifade ediyorlardı. Ancak keşfedilen gezegenler, Dünya'dan çok gaz devleri Jüpiter ve Neptün'e benziyorlar.

Gezegenlerde yaşam olasılığı düşük ancak biri, yaşanabilir bölgede

Jüpiter

*Güneş Sistemimizdeki Jüpiter

Keşfedilen iki gezegenden 'Jüpiter kopyası', benzer boyutlarda olmasına rağmen Jüpiter'in 0,498 katı, yani neredeyse yarısı kadar kütleye sahip. Yörüngesi açısından da Güneş Sistemi'ndeki Jüpiter'e yakın olan gezegen, genel olarak gaz içeriyor. Neptün'e benzeyen gezegen ise Neptün'ün 2,5 katı büyüklüğünde ve tıpkı Jüpiter benzeri gezegen gibi gaz temelli. Bilim insanları, süper-Neptün dedikleri bu gezegenin HIP 104045'in "yaşanabilir bölge"sinde olduğunu ifade ediyorlar. 

Şili'ye yerleştirilmiş olan HARPS isimli teleskop ile tespit edilen gezegenler, Dünya'nın nasıl oluştuğunun anlaşılması konusunda ve Güneş Sistemi ile ilgili önemli bilgiler sağlayabilir. Zira uzmanlar, HIP 104045'in çevresinde Dünya'nın kopyası olan bir gezegenin daha bulunabileceğini ifade ediyorlar.

Kaynak : https://www.sciencealert.com/planets-remarkably-similar-to-jupiter-and-neptune-found-orbiting-a-sun-like-star
7
3
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
7
3
0
0
0