Microsoft, Kaç Para Kazandığını Açıkladı: Activision Blizzard'ın Maaliyeti, 3 Ayda Çıktı!

19
8
4
2
1
Microsoft, yılın son çeyreğinde kaç para kazandığını açıkladı. Yapılan açıklamaya göre hem gelir hem de kârlılıkta artış var. Activision Blizzard satın alımı, şirketin kazançlarını doğrudan etkilemiş gibi görünüyor.

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, bugün gerçekleştirdiği bir etkinlikte 2023'ün son çeyreğine ilişkin mali durum raporunu paylaştı. Bu rapor önemliydi çünkü Microsoft, Activision Blizzard'ı satın aldıktan sonra ilk kez gelir bilgisi verdi. Paylaşılan verilere baktığımızda Microsoft, Activision Blizzard'ı satın alarak gerçekten iyi bir iş çıkartmış olduğunu görüyoruz.

Yapılan açıklamaya göre Microsoft, geçtiğimiz yılın son çeyreğinde 62 milyar dolar gelir elde etti. Bunun 21,9 milyar dolarlık bölümü kasada kâr olarak kaldı. Böylelikle Microsoft'un geliri yıllık bazda yüzde 18, kârlılık ise yüzde 33 artmış oldu. 2023'ün geneline baktığımız zaman Microsoft'un kazancı 227,6 milyar dolar, kârı ise 82,6 milyar dolar oldu.

Oyun ve Xbox satışlarından elde edilen gelirde artış yaşandı

Xbox

Microsoft'un dördüncü çeyrekteki Xbox satışları, yıllık bazda yüzde 3'lük artış gösterdi. Ayrıca Xbox oyunları ile Xbox Game Pass gibi hizmetlerden elde edilen gelirlerde anlamlı bir artış yaşandı. Bu bağlamda; oyunlardan elde edilen gelirde yüzde 49'luk, Xbox içerik ve hizmet gelirlerinde ise yüzde 61'lik artış yaşandı. Activision satın alımı, bu gelirlerin artmasında önemli rol oynadı.

Oyun demişken hemen bu alandaki en önemli hususa bakalım. Microsoft, ne yazık ki Xbox Game Pass abone sayıları ile ilgili herhangi bir açıklama yapmadı. Microsoft, bununla ilgili son açıklamayı Ocak 2022'de yapmıştı ve o dönemlerde, 25 milyon aktif Xbox Game Pass abonesi bulunduğunu söylemişti. Şirketin bu alanda neden ketum davrandığını bilemiyoruz.

Windows gelirleri de son çeyrekte artış gösterdi

Windows 11

Küresel PC pazarı uzunca bir süredir daralma yaşıyor. Bu durum, Microsoft'un Windows gelirlerinde düşüş yaşanmasına neden oldu. Ancak geçtiğimiz yılın son çeyreğinde toparlanma emareleri görülüyor. Zira Microsoft'un paylaştığı veriye göre Windows OEM gelirlerinde yüzde 11'lik artış yaşandı. 

Cihaz gelirleri yüzde 9 düştü

Microsoft Hololens

Microsoft'un HoloLens, PC aksesuarları ve Surface cihazları da istenen noktada değil. Yapılan açıklamaya göre cihaz ve aksesuar satışları, son çeyrekte yüzde 9 düşüş gösterdi. Bir önceki çeyrekte, yüzde 22'lik daralma açıklayan Microsoft, bu kategoride de toparlanmaya başlamış gibi görünüyor.

Microsoft; ofis, bulut ve sunucu hizmetlerinden memnun olmaya devam ediyor!

Microsoft Office

Microsoft'a ait yazılımlar ile bulut servisler, şirketin paçasını kurtarmasını sağlamaya devam ediyor. Öyle ki Microsoft 365 abone sayısı, son çeyrekte 78,4 milyonun üzerine çıktı. Ticari müşteriler için sunulan Office 365 Kurumsal paketleri de artış gösterdi. Böylelikle Microsoft, ofis hizmetlerindeki kazancını yıllık bazda yüzde 15 artırdı. Azure hizmetini de içeren bulut servislerden elde edilen gelir ise yüzde 22 artış gösterdi. Linkedln'den elde edilen gelirse yüzde 9 arttı.

Kaynak : https://www.microsoft.com/en-us/investor/earnings/fy-2024-q2?ranMID=24542&ranEAID=nOD/rLJHOac&ranSiteID=nOD_rLJHOac-3P_sHQ4EfGLk5df1tSU22A&epi=nOD_rLJHOac-3P_sHQ4EfGLk5df1tSU22A&irgwc=1&OCID=AIDcmm549zy227_aff_7593_1243925&tduid=%28ir__61krgg30xgkfdlm63yy
19
8
4
2
1
Emoji İle Tepki Ver
19
8
4
2
1