Yıldız Yutan Bir Kara Delik, İlk Kez Bu Kadar Yakından Görüntülendi!

5
1
1
0
0
Massachusetts Teknoloji Enstitüsü araştırmacıları, 137 milyon ışık yılı uzaklıktaki bir galakside bir kara deliği bir yıldızı yutarken görüntüledi. Bu, "gelgit bozulma olayı" olarak adlandırılan olayın ilk kez bu kadar yakın mesafeden görülmesi olarak kayıtlara geçti.

Evrenin en gizemli ve ilginç cisimlerinden olan kara delikler hakkında bildiklerimiz her geçen gün artıyor. Şimdi ise ABD’de bulunan Massachusetts Teknoloji Enstitüsünden bilim insanları, kara delik bir yıldızı yiyen bir kara deliği tespit etti. Araştırma bulguları, The Astrophysical Journal Letters üzerinden yayınlandı.

Oldukça nadir görülebilen bir olayı gözler önüne seren bu an, bir kara deliğin ilk kez bu kadar yakından bir yıldızı yutuşunu görmemizi sağlıyor.

Olay, 137 milyon ışık yılı uzaklıktaki NGC 7392 galaksisinde gerçekleşti

2015 yılında NGC 7392 galaksisinde tespit edilen parıldama (sol üst), Aynı galaksiden 2010-2011’de elde edilen gözlemler (sağ üst), Sol alt kısım ise ilk iki görüntü arasındaki farkı ortaya koyarak tespit edilen TDE olayını gözler önüne seriyor. Sağ alttaki görüntü ise galaksinin görüntüsü.

Her 10 bin yılda bir, bir galaksinin merkezi, süper kütleli kara deliğin yakından geçen bir yıldızı parçaladığında aydınlanır. “Gelgit bozulması olayı” ya da kısaca TDE olarak adlandırılan bu astronomik fenomende kara delik yıldız materyalini çekerken büyük miktarda radyasyon püskürtür ve bunun sonucunda büyük parıltılar oluşur.

İşte MIT araştırmacıları tarafından tespit edilen bu olay da bir TDE’yi şimdiye kadar gördüklerimizden çok daha yakın bir şekilde gösteriyor. WTP14adbjsh olarak adlandırılan olay, 137 milyon ışık yılı uzaklıktaki NGC 7392 galaksisinde gerçekleşiyor ve kara deliğin bir yıldızı yutmasıyla oluşan ürkütücü parıltıyı görmemizi sağlıyor.

Ayrıca alışılmışın dışında bir ışık altında yakalanmasıyla da bir ilki temsil ediyor. WTP14adbjsh, optik veya X-ışını yerine oldukça parlak kızılötesi bir parlama olarak gözlemlendi. Bu da doğru yere bakmadığımız için gözden kaçırdığımız gelgit bozulma olaylarının olabileceğini ortaya koyuyor.

MIT’den astrofizikçi Christos Panagiotou da, “Bu yakın TDE’yi bulmak, istatistiksel olarak, geleneksel yöntemlerin görmediği bu tarz olayların sayısının çok olabileceğini ortaya koyuyor” diyor ve kara delikler ve ev sahibi galaksilerin tam resmini bulmak istiyorsak kızılötesi olarak bulmaya çalışmamız gerektiğini ekliyor.

 

 

Kaynak : https://www.sciencealert.com/eerie-flash-reveals-a-black-hole-eating-a-star-the-closest-ever-seen
5
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
5
1
1
0
0