ABD, Binance ve CZ'ye Dava Açtı, Bitcoin Düşüşe Geçti: İşte Suçlamalar ve CZ'in Açıklaması!

3
2
1
1
0
ABD, Binance ile Binance patronu CZ'e dava açtı. Açılan bu davada hem şirkete hem de kurucuya çok fazla suçlama yöneltildi. CZ, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Tüm bunlar yaşanırken Bitcoin'de ise ufak çaplı bir düşüş yaşandı.

Bir süredir yükseliş trendinde olan kripto para piyasalarının yine kafasına vuruldu. ABD'de, dünyanın en büyük kripto para borsası Binance ile Binance'in kurucusu CZ lakaplı Changpeng Zhao hakkında dava açıldı. Dava haberinin duyurulması ile Bitcoin'de ufak çaplı bir düşüş oldu. Davanın alt ucundan ne çıkar bilinmez ancak yatırımcılar, çoktan panik havasına girdiler.

ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) tarafından açılan dava, Binance ile CZ'i pek çok noktada suçluyor. Bu suçlamalar "kayıt dışı vadeli işlem yapmak ve yaptırtmak", "yasa dışı emtia seçenekleri sunmak", "vadeli işlemler ve diğer hizmetler için düzenleyici kurum kaydı yaptırmamak", "denetim yapmamak", "kara para aklama (AML) ve müşteri uygunluğu (KYC) için önlemler almamak", "yatırımcılara şeffaf olmamak" ve "kanun kaçaklığı" olarak karşımıza çıktı. Yorumlamak gerekirse; ABD'nin Binance'i denetim altında tutmak için böyle bir dava açtığını söyleyebiliriz.

Peki CZ, bu suçlamalar karşısında ne diyor?

Binance CEO'su CZ

Changpeng Zhao, Binance'in resmi blog sayfasından konuyla ilgili bir paylaşım yaptı. Bu paylaşımda, CFTC'nin iddiaları tümüyle reddedildi. Tüm suçlamalar için ayrı ayrı açıklamalarda bulunan CZ'in konu başlıkları şöyleydi:

  • Binance'ten daha iyi ve güvenli sistemler kullanan başka bir borsa yok. KYC programımız tüm kullanıcılar için zorunludur.
  • Binance hem ABD hem de diğer ülkelerde kolluk kuvvetleri ile iş birliği yapmaktadır. 2022'de alınan 55.000 talebin detaylı incelemesi sonucu 125 milyon dolarlık fonun dondurulmasını/el koyulmasını sağladık.
  • Binance, dünya çapında en çok kayıt yaptıran/lisans alan şirkettir.
  • Binance, hiçbir koşul altında kar amaçlı kripto para ticareti yapmaz. Kripto para gelirleri sağlıyoruz ve bunları dönüştürmemiz gerekiyor. İştiraklerimizin yüksek kar marjı elde etmesinin önüne geçmek için izleme yapıyoruz.
  • Çalışanlarımız için 90 gün kuralı vardır. Yatırım yapmak isteyen Binance çalışanı, bir kripto parayı 90 gün geçmeden al-sat yapamaz.

CZ: İki Binance hesabım var!

binance dava

CZ, sadece Binance ile ilgili konuşmadı. Kendisi hakkında da açıklamalar yapan Binance patronu, Binance'te iki hesabı olduğunu duyurdu. Bunlardan bir tanesinin Binance Card, diğerinin kripto para yatırımlarını saklamak için olduğunu söyleyen CZ, harcamalar için kripto para dönüştürdüğünü ifade ediyor. "Mükemmel olmasak da genellikle mevcut düzenlemelerin gerektirdiğinden daha yüksek bir standartta tutuyoruz." diyen CZ, Binance kullanıcılarına teşekkür ederek sözlerini noktaladı.

Bitcoin'deki son durum şöyle:

Bitcoin son durum

Coinmarketcap verilerine baktığımızda, Bitcoin'in (BTC) Binance ve CZ'e dava açılmadan önce 28 bin dolar seviyesini zorladığını görüyoruz. Haberlerin servis edilmesiyle 26 bin 600 dolar seviyesine kadar sert bir düşüş yaşayan BTC, şimdilerde ise 27 bin doların biraz üzerinde seyrediyor. Kripto para dünyasındaki gelişmeleri takip etmeye devam edeceğiz.

Kaynak : https://www.binance.com/en/blog/from-cz/czs-response-to-the-cftc-complaint-2408916493005890282
3
2
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
3
2
1
1
0