Android'de Yıllardır Olup Apple Kullanıcılarının Yeni Kavuştuğu Özellikler

60
2
2
2
1
Apple, yıllardır en sevilen telefon markalarından biri. Ancak Android'de yıllardır olan pek çok özellik iOS işletim sistemli cihazlara yeni yeni geliyor. Geçtiğimiz günlerde tanıtılan iOS 16 ve iPhone 14 serisinde tanıtılan bazı özellikler de epey 'tanıdık' geliyor. Zira Android bunları yıllar önce kullanıcılara sunmuştu.

Apple, düzenlediği ‘Gelecek Zaman’ etkinliğiyle pek çok yeni cihazını kullanıcıların beğenisine sundu. Tabii ki etkinlikte tüm gözler iOS 16 işletim sistemiyle birlikte gelecek olan yeni iPhone 14 serisiydi.  

Bir önceki etkinlikte ilk kez karşımıza çıkan iOS 16 ve iPhone 14 hakkında şimdiye kadar sayısız iddia ortaya atılmıştı. Bu söylentilerden bazılarının doğru çıktığını gördük. Ama durun bir dakika! Bu özellikler zaten Andoid’de yıllardır yok muydu? 

Evet, sonunda iPhone kullanıcıları da kilit ekranlarını şenlendirebilecek. 

iphone 14 ios 16

Özellikle benim gibi telefonunuzun ekran görünümünden sürekli sıkılıyorsanız, koyduğunuz eğlenceli duvar kağıtları bile bir süre sonra size yetmeyebiliyor. Bu gibi durumlarda da birçoğumuz yeni temalar için uygulamalara başvuruyoruz.  

Ancak Apple, telefonumuzun kilit ekranında pek fazla değişiklik yapmamıza izin vermiyordu. Nihayet iOS 16’yla birlikte kilit ekranı tasarımlarında daha kişisel görünümler elde edebileceğiz. 

Örneğin; yeni yazı tipleriyle...  

iphone 14 yazı tipleri

Bir telefonun görünümünü belki de en çok değiştiren şeylerden biri de yazı tipidir. Yeni işletim sistemi güncellemesiyle birlikte çeşitli yazı tipleri de geliyor.  

Kilit ekranı widget'ları olmazsa olmazdı.

iphone 14 widget

Kişisel görünümlerin yanı sıra özel etkinlikler, hava durumu, alarmlarınız da yine kilit ekranınızda istediğiniz şekilde görülebilecek. 

Artık sıkıldıkça kilit ekranınızı değiştirebilirsiniz.  

iphone 14

Kilit ekranı görünümünüzü değiştirmek için önceden belirlediğiniz tasarımlara geçmek artık çok daha kolay bir hale geldi. Üstelik dilerseniz seçtiğiniz fotoğraflar, karışık bir sırayla gün boyunca ekranınızda dönebilir.

...Ve tabii ki ‘Always on Display’ özelliğinden bahsetmeden geçmeyelim.

iphone 14 always on display

Pek çok Android telefonun ekranı neredeyse hiç kapanmıyor. Telefon kilitlendiğinde ekran siyah bir görünüm alarak yalnızca saati ve varsa önceden ayarlanmış bilgileri gösteriyor. Apple kullanıcıları ise telefonlarından saate bakmak için kilit ekranını açmak durumundaydı. Neyse ki bu durum iPhone 14’le birlikte değişiyor. 

Çok konuşulan 'Uydu Bağlantısı' özelliği de yıllar önce Android'de vardı.

iphone 14

'Uydu Bağlantısı' özelliği, daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi acil durumlarda hayat kurtaran bir özellik. İşletim sistemi bazında bakıldığında tüm Android kullanıcılarına böyle bir özellik sunulmadı. Ancak 2019'da piyasaya sürülen Android uydu telefonu Thuraya X5-Touch bu özelliğe sahip ilk Android telefon olmuştu. iPhone 14'te de yer alan bu özellik, maalesef ki şimdilik ülkemizde kullanılamayacak. 

Türkçe çeviri özelliği de 'sonunda' iPhone’larda! 

iphone 14

Yıllardır Apple’ın iPhone’lara getirmediği ve bizi en çok üzen şeylerden biri de şüphesiz ki Türkçe çeviri özelliğiydi. Apple, iOS 16’yla birlikte inadını kırarak metinleri Türkçeye çevirmemize izin veriyor.  

Şehirler arası yolculuklarda mola vermeyi sevenlerden misiniz?

iphone 14 özellikler

Apple’ın Haritalar uygulamasında bir varış noktası belirlediğinizde ‘durak’ eklemek bir miktar kafa karışıklığı yaratabiliyor. Zira bir durak eklediğimizde yalnızca yalnızca o durağa doğru giden bir yol görünüyor ve üst kısımda ana rotanıza dönebileceğiniz bir uyarı yer alıyor. Dolayısıyla her durak için ayrı ayrı rota belirlememiz gerekiyor.

iOS 16’yla birlikte gelen 'yeniliklerden' biri de gideceğimiz yolda birden fazla mola yeri (yani durak) belirleyebiliyor ve bu noktaları ana rotamız üzerinde görebiliyor olmamız. Gideceğiniz yere varmadan önce yol üstünde yemek yemeyi, gezmeyi seviyorsanız ve bunları planlayarak evden çıkıyorsanız; artık Apple Haritalar'da size uyum sağlayabilecek. 

iPhone 14 serisiyle ilgili içeriklerimiz:

iOS 16'yla gelen yeniliklerin tümü:

Apple, daha önce de Android özelliklerini bünyesine eklemişti...

60
2
2
2
1
Emoji İle Tepki Ver
60
2
2
2
1