Araba Ticareti Yapanlara 30 Milyon TL'ye Kadar Teminat Zorunluluğu Geliyor: İşte Detaylar

12
8
5
3
1
Hazine ve Maliye Bakanlığı, araba alım-satımıyla uğraşan vergi mükelleflerine yeni bir zorunluluk getirmeye hazırlanıyor. TBMM'ye sunulan bir düzenlemeye göre mükellefler, bakanlığa 30 milyon TL'ye kadar teminat ödeyecekler.

TBMM Başkanlığına sunulan "Vergi Usul Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi", yeni düzenlemeyi hayatımıza getirebilir gibi görünüyor. Muhatabı Hazine ve Maliye Bakanlığı olan bu düzenleme, araba alım-satım işiyle uğraşan ve vergi mükellefi olan kişi ile kurumlara, 30 milyon TL'ye kadar teminat zorunluluğu getiriyor. 

Düzenlemeye göre Hazine ve Maliye Bakanlığı, doğacak vergilerin tahsil güvenliğini sağlamak amacıyla 30 milyon TL'ye kadar teminat isteyebilecek. Yalnız burada kafa karıştıran bir husus var. Araba alım-satımlarında verginin ödenmemesi gibi bir durum zaten söz konusu değil. Şöyle izah edelim; eğer sahip olduğunuz bir otomobilin Motoru Taşıtlar Vergisi'ni (MTV) ödemediyseniz, noterler satış işlemini yapmayacaktır. Zira aracın vergi borcu vardır ve bu borç, aracın o anki sahibi tarafından ödenmelidir. Düzenlemenin hangi vergiye odaklandığı net değil.

Teminat ödemeyene ceza kesilecek!

Araba alıp satan teminat verecek

Vergi Usul Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile TBMM Başkanlığına gelen düzenleme, teminat ödemeyenlere de ceza getiriyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın belirlediği teminatı ödemeyen bir vergi mükellefi, bir önceki yıl satışlardan kazandığı paranın binde 3'ü kadar cezayı ödemek zorunda olacak. 

Teklifin kabul edilip edilmeyeceği şu an için gizemini koruyor. TBMM'nin internet sitesinde yer alan düzenleme teklifine buradaki bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

12
8
5
3
1
Emoji İle Tepki Ver
12
8
5
3
1