Balinalar Memeli Olmalarına Rağmen Yavrularını Suyun Altında Nasıl Emziriyorlar?

3
2
1
0
0
İnsanlar için doğal olan emzirme yönteminin, denizin altında memeli olan balinalarda nasıl gerçekleştirdiklerini düşünmenin oldukça şaşırtıcı geldiğinin farkındayız.

Ancak bu durum, balinaların hayatta kalma mücadelesindeki muazzam uyumlarından sadece birisi.

Memeli olmalarına rağmen yavrularını nasıl emzirdiğini hiç göremediğimiz balinalar, sahiden bunu nasıl gerçekleştiriyorlar?

Okyanusların devleti balinalar, elbette yavrularını besliyorlar.

Ancak bu bizim bildiğimiz yöntemden biraz farklı. Bir balina yavrusunu emzirirken, karada yaşayan memeli hayvanlardan farklı olarak su altında bunu gerçekleştiriyor. Peki su altında bu durum nasıl gerçekleşebiliyor?

Bir balina yavrusu, doğduktan sonra doğal içgüdüleri ona annesinin sütünü bulmasında rehberlik ediyor. Anne balinanın meme yarıkları adı verilen özel bölgeleri, yavru için süt sağlıyor.

Yavru acıktığında, annesi suyun yüzeyine yakın yüzüyor.

yavru balina

Bu, yavrunun beslenirken suyun yüzeyinde nefes alabilmesini sağlarken anne balina ile yavru arasında emzirme sürecini de kolaylaştırır.

Tabii ki balinaların yavrularını emzirme yöntemi diğer memelilerden farklı. Bir köpek veya kedi yavruları annenin meme uçlarını emerek süt alırken anne balina, özel kaslarını kullanarak sütü doğrudan yavrunun ağzına itiyor.

İşte bu da yavrunun su altında beslenmesini mümkün kılan mucizevi bir olay.

balina yavrusu

Bir balina yavrusu dilini, annesinin süt bezine veya meme ucuna uyan tüp benzeri bir şekle kıvırabilir. Bu sayede yavru sütü alırken ağzına su girmesini de engellemiş olur.

Kaynaklar: BBC, Outforia

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

 

3
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
2
1
0
0