Bilim İnsanları, Yapay Zekaların İnsanlar Gibi Görmesini Sağladı

21
6
3
2
1
Günümüz teknolojisinin gündemi olan yapay zeka, her geçen gün yeni bir haber ile karşımıza çıkıyor. Bu sefer ABD’nin Teksas Üniversitesi'nde görev yapan bilgisayar bilimi uzmanları, yapay zekaya insanlar gibi görebilmeyi öğretti.

Günümüzde birçok alanda kullanılan ve gün geçtikçe daha da işlevsel olarak gördüğümüz yapay zeka teknolojisi, hız kesmeden gelişiyor. Karar kabiliyeti gerektiren sistemlerde yapay zeka ön plana çıkarak insanlardan çok daha hızlı kararlar verebiliyor.

ABD’nin Teksas Üniversitesi’nde görev yapan bilgisayar bilimi uzmanları, yapay zekaya insan gibi görebilmeyi ve gördüğünü algılayabilmeyi öğretti. Bu yeni görüntü algılama teknolojisinin tarımdan tıbba kadar birçok sektörde kullanılabileceği belirtiliyor.

Projede görevli Kristen Grauman, Santhosh Ramakrishnan ve Dinesh Jayaraman, öncelikle yapay zekaya çevresini gözlemlemeyi ve gördüklerine dair bir çıkarım yapmayı öğretti. Bunu yapmak için, yapay zekaya farklı ortam koşullarına sahip binlerce 360 derecelik görüntü tanıtıldı.

Araştırma ekibinden Grauman’a göre, geliştirilen bu yeni yapay zeka, Dünya hakkında farklı ve faydalı çok fazla bilgi edindiği için gelecekte farklı görevlerde kullanılabilir. Bilim insanları, bu yapay zekanın zaman kısıtlı görevlerde verimli ve hızlı çalışacağını düşünüyor. Herhangi bir afet durumunda, yardım gereken insanlar dakikalar içerisinde tespit edilebilir ve gerekli yardım kısa sürede gönderilebilir.

Sistemin henüz mükemmel olarak çalışmadığını belirtelim. Araştırmacıların bir sonraki adımı, yapay zekayı mobil bir robota aktarmak olacak.

Kaynak : https://tr.sputniknews.com/bilim/201905211039113710-yapay-zeka-artik-insanlar-gibi-gorebiliyor/
21
6
3
2
1
Emoji İle Tepki Ver
21
6
3
2
1