Yüzey Dezenfektasyonu Sağlayacak Bor Katkılı BORTAM, Seri Üretime Geçti

41
17
6
1
0
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yüzeylerin sterilazyonunu sağlayacak bor katkılı yeni ürün 'BORTAM'ın seri üretime geçtiğini açıkladı. İnsan sağlığına zararlı katkılar içermeyen ürün, evlerden toplu taşıma araçlarına kadar her yerde kullanılabilecek.

Türkiye, önemli miktarda rezerve sahip olduğu bor madenini bazı sektörlerde aktif olarak kullanıyor. Bu sektörlerden bir tanesi de temizlik ürünleri. Zaten bir süredir kullanılan bor katkılı deterjanlara, koronavirüs salgınının patlak vermesiyle bor katkılı el dezenfektanları da dahil olmuştu. Yapılan son açıklamalar, bor katkılı yeni bir temizlik ürünün daha yolda olduğunu gösteriyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından yapılan açıklamalarda, bor katkılı yüzey dezenfektanı "BORTAM"ın seri üretimine başlandığı duyurulduğu. Ürünün Ar-Ge çalışmalarının tamamlandığını ifade eden Bakan Dönmez, BORTAM'ın kısa bir süre içerisinde vatandaşlarla buluşacağını açıkladı. 

BORTAM

Dönmez'in açıklamalarına göre BORTAM, aerosol formda üretilecek. Ortamdaki virüs ve bakterileri yok edecek etkiye sahip olan BORTAM, insan sağlığına da zararlı katkılar içermeyecek. Bakan Dönmez, BORTAM'ın kalabalık ortamlarda, toplu taşıma araçlarında, evlerde, okullarda ve iş yerlerinde rahatlıkla kullanılabileceğini ifade ediyor.

Yapılan açıklamalara göre BORTAM, bor katkılı ürünlerin en yenisi olmayacak. Bakan Dönmez, yıl sonuna dek bor katkılı daha farklı ürünlerin de tüketicilerle buluşacağını ifade ediyor. Bu ürünlerin mutfak temizliği için kullanılabileceğini ifade eden Dönmez, bu ürünlerin ihracat kapsamında diğer ülkelere de satılacağını söylüyor.

Kaynak : https://t24.com.tr/haber/enerji-ve-tabii-kaynaklar-bakani-borel-den-sonra-yuzey-dezenfektani-bortam-in-uretimine-basliyoruz,895799
41
17
6
1
0
Emoji İle Tepki Ver
41
17
6
1
0