Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum: Su Savaşları Çıkacak

110
55
5
4
4
Gazetecilere açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 2030 ve 2050’lerde su savaşlarının çıkacağını açıkladı. Kurum, iklim değişikliğinin ülkemizi etkilemeye devam edeceğini belirtti.

Her geçen gün etkisini daha da fazla hissettiren iklim değişikliği nedeniyle birçok uzman, gelecekte dünyada su savaşlarının olacağı konusunda görüşlerini aktarmıştı. Bugünse aynı konuda yeni bir uyarı Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan geldi. Murat Kurum, 2030 – 2050’li yıllarda artık su savaşlarının çıkacağını açıkladı.

Kurum, Konya’da eski stadyum alanına inşa edilen Millet Bahçesi ve Millet Camisi inşaat alanında incelemelerin ardından gazetecilere açıklama yaptı. Bakan, açıklamasında sulama projesi yatırımlarını daha hızlı yapmak adına Tarım Bakanlığı’yla birlikte çalıştıklarını, bu kapsamda 2-3 milyar tutarında projelerin hazırlandığını aktardı. Türkiye’de yapılması gereken tüm sulama projelerine ilişkin Tarım Bakanlığı’nın bir proje yürüttüğünü aktaran Bakan, ardından geleceğe yönelik açıklamalarını aktardı:

Su savaşları çıkacak:

su savaşları

Biliyoruz ki iklim değişikliği tüm dünyayı etkiliyor. Ülkemizi de etkiliyor, etkilemeye devam edecek. Biz iklim değişikliğinin etkilerini en aza indirerek, kendi kendine yeten bir ülke olmak zorundayız. Tarım alanında, turizm, sanayi, savunma sanayi alanında amacımız, hedefimiz bu. 2030'larda 2050'lerde artık su savaşları çıkacak.

Bu sözlerinin ardından Bakan Kurum, 2020 ve 2021’in en sıcak yıllar olduğunu, bu sıcaklığın da artarak devam edeceğini belirtti. Bu nedenle de iklim değişikliğiyle hem mücadelede yeşil alanların artırılması ve ekolojik koridorların açılması konusunda hem de ülkenin nefes aldığı yeşil alanların, okyanusların ve derelerin korunacağı adımları attıklarını açıkladı.

Yatayda şehirlerimizin nefes alacağı alanlar oluşturuyoruz. Bunun için de sulama projelerinin yapılması, yeşil alanlarımızın, korunan alanlarımızın arttırılması gibi birçok eylemimiz var. Bu çerçevede de amacımız, hedefimiz doğrultusunda çalışmalarımızı yürütüyoruz.

Kaynak : https://www.indyturk.com/node/380456/siyaset/%C3%A7evre-ve-%C5%9Fehircilik-bakan%C4%B1-murat-kurum-2030larda-2050lerde-art%C4%B1k-su-sava%C5%9Flar%C4%B1
110
55
5
4
4
Emoji İle Tepki Ver
110
55
5
4
4