Araştırmacılar, ChatGPT'nin Sky Sesinin Scarlett Johansson'a Benzediğini Doğruladı: Peki Gerçekten Aynılar mı?

4
1
0
0
0
ABD'den ses araştırmacıları, ChatGPT'nin "Sky" sesinin gerçekten Scarlett Johansson'a benzeyip benzemediğini görmek istedi. 600 oyuncu ile yapılan karşılaştırmada, sesin Johansson'a diğer aktrislerden %98 oranında daha fazla benzediği ortaya çıktı.

OpenAI’ın yakın zamanda tanıttığı GPT-4o ile gösterdiği yeni sesli mod, gerçek bir insan gibi olması nedeniyle herkesi büyülemişti. Ancak tek dikkat çeken şeyi bu değildi. Birçok insan, modun “Sky” sesini ünlü aktris Scarlett Johansson’a benzetti. Hatta CEO Sam Altman, “Her” ifadelerinin yer aldığı, bunu ima eden bir tweet bile atmıştı. “Her”, Johansson’ın yalnız bir insanla arkadaş olan yapay zekâya ses verdiği Spike Jonze filmiydi.

Tüm bunların ardından Johansson’dan açıklama geldi. Ünlü aktris, şirketin sesini kullanmak için kendisine ulaştığını ancak bunun gerçekleşmediğini belirtti. Teklifi reddetmesine rağmen sesinin kullanıldığını bile iddia etti. OpenAI ise bunun doğru olmadığını, Sky’ın sesinin başka bir aktrise ait olduğunu aktardı. Buna rağmen Sky’ı geçici süreliğine ChatGPT’den kaldırdı. Konu hakkındaki tartışmalar sürerken şimdi de uzmanlardan bir açıklama geldi.

Araştırmacılar, Sky’ın gerçekten de Scarlett Johansson’ın sesine benzediğini ortaya çıkardı

NPR’ın aktardığına göre ABD’deki Arizona Eyalet Üniversitesinden ses araştırmacıları, Sky’ı analiz ettiler. Ses, 600 başka aktrisin sesiyle karşılaştırıldı. Sonuçlarda, Sky’ın sesinin Scarlett Johansson’a diğer aktrislerin %98’sinden daha fazla benzediği görüldü. Bu da benzetme yapanların pek de haksız olmadığını gösterdi.

Ancak araştırmacılar, Anne Hathaway veya Keri Russell gibi isimlerin seslerinin de bazen Sky’a benzediğini ifade ettiler. Bu nedenle de sesin Johansson’a benzer olduğunu fakat muhtemelen aynı olmadığı sonucuna vardılar. Sesin Johansson’ınkinden bazen daha tiz olabildiğini, ünlü aktrisinkinin ise “nefesli” olduğunu eklediler. Yani çok fazla benzerlik olmasına rağmen ayırt edilebilir ayrılıklar vardı.

Yani çok büyük ihtimalle direkt olarak onun sesinin kullanılması gibi bir durum yok. Zaten birkaç hafta önce The Washington Post, hem OpenAI’ın belgelerine hem de Sky’ı seslendiren aktrisin menajerine ulaşmıştı. O zamanki haberde, Johansson’ın sesinin kullanılmadığı görülmüştü.

Tabii ki sesin kendisinin kullanılmaması taklit edilmediği anlamına gelmiyor. Bu kadar benzer olmasının tesadüf olup olmadığını bilemiyoruz. Scarlett Johansson, konuya ilişkin yasal yollara başvurmamıştı. Bunun yerine hukuk danışmanları tuttuğunu belirtmişti. Konuyu daha ileriye taşıyıp taşımayacağını bekleyip göreceğiz.

Scarlett Johansson'a benzetilen Sky sesine aşağıdaki videodan ulaşabilirsiniz:

4
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
1
0
0
0