Dünyanın En Eski Yerleşimlerinden Çatalhöyük'te Yeni Bir Mahalle Keşfedildi

24
5
4
0
0
Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Çatalhöyük'te kazı çalışmalarına devam eden arkeologlar, yeni bir mahalleye ait sokakları ortaya çıkardı. Kazı çalışmalarının başındaki isim Doç. Dr. Ali. Türkcan, imkan verildikçe daha fazla yeri çıkarabileceklerini söyledi.

Türkiye sınırları içinde yaşayıp da Çatalhöyük’ü duymayan az insan vardır. Orta Anadolu’da, spesifik olarak Konya’da bulunan Çatalhöyük, dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olarak bilinmekte. Günümüzden yaklaşık 9 bin yıl önce yerleşim yeri hâline gelen bölge, Neolitik ve Kalkolitik çağların izlerini taşımakta. 

Arkeolojik kanıtların doğu ve batı yönlerinde iki höyükten oluşan bölgede 2 bin yıl kesintisiz yaşam sürüldüğünü gösterdiği bölge, güçlü sanat ve kültür değerleri ile dikkat çekmekte. 2012 yılında Dünya Miras Listesi’ne UNESCO tarafından resmen dahil edilen Çatalhöyük’ün, neolitik çağda oluşan diğer yerleşimlerden en önemli farkı ise bir köy yerleşimi olmaktan çıkıp kentleşmiş olması. Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Çatalhöyük’ün sakinleri de ilk tarımcı topluluklardan olma özelliğini taşımakta.

Yeni kazılan alanlarda sokaklar keşfedildi:

çatalhöyük

Arkeolojik çalışmalarla yalnızca yüzde 6’sının kazıldığı Çatalhöyük’te yeni bir mahalle keşfedildiği açıklandı. Çatalhöyük Neolitik Kenti Kazı Başkanı Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Umut Türkcan, yeni kazdıkları alanda sokak olgusunun görüldüğünü ve ikinci bir mahalleyi ortaya çıkardıklarını söyledi. Türkcan, yeni keşif hakkında şu ifadeleri kullandı: “Yeni kazdığımız alanda bir sokak olgusunu görüyoruz ve hatta ikinci bir mahalleyi ortaya çıkarıyoruz. Bize ne kadar imkân verilirse o kadarını çıkarabileceğiz”.

Türkcan, sözlerine şöyle devam etti: “Burası sadece büyüklüğüyle ve nüfusuyla değil özellikle varlıklarıyla ve kültürüyle bir kent kültürünü başlatan bir merkez olduğunu söylememiz mümkün. Bir kere daha kent kültürünün başlangıcı olarak değerlendirmemiz gerekiyor. Bunu sadece arkeologlarla değil bütün sosyal bilimcilerle yeniden tartışmamız gerekiyor ki zaten tartışılmaya başlandı."

Kaynak : https://www.milliyet.com.tr/kultur-sanat/catalhoyukte-yeni-mahalle-bulundu-6553285
24
5
4
0
0
Emoji İle Tepki Ver
24
5
4
0
0