Daha Sonra Efsane Jason Bourne Serisine Dönüşen 'Geçmişi Olmayan Adam' Filmi Hakkında 8 Sıra Dışı Bilgi

7
2
1
1
0
Basit bir ajan filmi gibi başlamasına rağmen hikaye derinleştikçe ve yeni katmanlar açıldıkça izleyenleri kendine hayran bırakan The Bourne Identity, Geçmişi Olmayan Adam filmi adını kült yapımlar arasında yazdırmayı başarmış ve hikaye daha sonra efsane Jason Bourne serisine dönüşmüştür. Gelin ilk filmin kamera arkasında yaşanan bazılarını ilk kez duyacağınız sıra dışı olaylara yakından bakalım.

Ülkemizde konusuna göre oldukça başarılı bir isimlendirme olarak kabul edebileceğimiz Geçmişi Olmayan Adam adıyla 2002 yılında vizyona giren The Bourne Identity filminin yönetmen koltuğunda Doug Liman bulunuyor. Geçmişi Olmayan Adam Jason Bourne rolüyle Matt Damon’ı, diğer önemli rollerde ise Franka Potent, Chris Cooper, Clive Owen ve Brian Cox gibi önemli isimleri izliyorum.

Geçmişi Olmayan Adam, hafızasını kaybetmiş bir adamın denizciler tarafından bulunması ile başlıyor ve sonra hızla bir aksiyon hikayesine dönüşüyor. Karakterimizin bir ajan olduğunun ortaya çıkması ile birlikte hikayemize bu sefer onu yok etmeye çalışanlar adamlar giriyor. Basit bir ajan hikayesi olarak başlayıp sonraki yıllarda efsane Jason Bourne serisine dönüşen Geçmişi Olmayan Adam filmi hakkında bazılarını ilk kez duyacağınız enteresan bilgilere gelin yakından bakalım.

Jason Bourne efsanesinin başladığı Geçmişi Olmayan Adam filmi hakkında sıra dışı bilgiler:

  • Geçmişi Olmayan Adam bir roman uyarlaması, üstelik ilk değil.
  • Filmi çekmek, yönetmenin lise hayaliydi.
  • Yönetmen, filmi tam bir amatör ruhla çekti.
  • Senarist, Geçmişi Olmayan Adam romanını okumadı bile. 
  • Matt Damon başrol için en son akla gelen isimlerden bir tanesiydi.
  • Profesör az daha filmde olmayacaktı.
  • Film planlanandan daha geç vizyona girmesine rağmen çok iyi hasılat yaptı.
  • Ve film en sonunda bir seriye dönüştü.

Geçmişi Olmayan Adam bir roman uyarlaması, üstelik ilk değil:

Bilinen ilk The Bourne Identity filmi aslında 1980 yılında yazar Robert Ludlum tarafından kaleme alınan aynı isimli romanın 1988 yılında ABC televizyon kanalı için yapılan film uyarlamasıdır. Bugün hepimizin bildiği Geçmişi Olmayan Adam filmi ise ilk filmin 2002 yılındaki yeniden çevrimidir. Aslında ilk film kitaba çok daha uygundu ancak 80’lerin karanlık havasından mı yoksa bir televizyon filmi olduğundan mıdır bilinmez, yeniden çevrimi kadar çok sevilmedi. 

Filmi çekmek, yönetmenin lise hayaliydi:

geçmişi olmayan adam

Geçmişi Olmayan Adam filminin yönetmeni Doug Liman, Robert Ludlum tarafından kaleme alınan orijinal romanı ilk kez lise yıllarında okumuştu ve bir gün bir yönetmen olduğunda filme uyarlamayı kafaya koymuştu. Sinemada rüştünü ispat ettiği Swingers filminden elde ettiği kazançla romanın film haklarını zor da olsa satın aldı. Daha sonra senarist Tony Gilroy ile anlaştı ve romanı kendi istediği gibi bir film senaryosuna dönüştürdü. Bu sırada Go filmini çekti ve en sonunda Geçmişi Olmayan Adam için kolları sıvayarak lise hayalini gerçekleştirdi.

Yönetmen, filmi tam bir amatör ruhla çekti:

geçmişi olmayan adam

Daha önce bir filmin kamera arkası görüntülerine denk geldiyseniz yönetmenin bir koltukta oturduğunu ve etrafa direktifler verdiğini görmüşsünüzdür. Geçmişi Olmayan Adam çekimleri ise böyle olmadı. Doug Liman, gençlik hayali olan filmin çekimlerine gerçek bir amatör ruhla başladı. Öyle ki çekimlerin büyük bir bölümünde oturmak yerine kendisi bizzat kameranın arkasına geçti ve hayalindeki kareyi kendi elleriyle yakaladı. Filmin böyle bir ruha sahip olmasının en büyük nedenlerinden biri de budur. 

Senarist, Geçmişi Olmayan Adam romanını okumadı bile:

geçmişi olmayan adam

Hani hiç bitmeyen bir tartışma vardır, film mi daha iyi kitap mı? Bir roman uyarlaması olmasın rağmen Geçmişi Olmayan Adam filmi için bu tür bir tartışma yapamıyoruz çünkü Doug Liman, film senaryosu ile kitabın ortak bir konu üzerine kurulu iki farklı hikaye olmasını istedi. Daha da ilginç olan Liman, senarist Tony Gilroy’dan filmin senaryosunu yazmasını istediği zaman ondan kitabı okumamasını özellikle istedi. Ona genel hikayenin bir taslağını verdi ve Gilroy bu taslak üzerinden bir senaryo yazdı. 

Matt Damon başrol için en son akla gelen isimlerden bir tanesiydi:

geçmişi olmayan adam, matt damon

Yönetmen Doug Liman’ın filmin ana karakterini canlandırması için düşündüğü ilk isim Brad Pitt olmuştu ama Pitt bu rolü reddederek başka bir ajan filmi olan 2001 yapımı Spy Game’de rol aldı. Liman’ın başrol için düşündüğü diğer isimler Arnold Schwarzenegger, Tom Cruise ve Russell Crowe oldu ama en sonunda hiçbirinin karakteri Matt Damon kadar iyi yansıtayamacağına karar verdi. 

İlginç olan ise Matt Damon o güne kadar hiç bu kadar aksiyon dolu bir rolde oynamamıştı. Bu nedenle filmin çekimleri başlamadan önce tam üç ay boyunca dublörlük, dövüş sanatları, boks ve silah kullanımı konusunda eğitim aldı. Çekimler başladığı zaman Damon’ın değişimi herkesi büyüledi.

Profesör az daha filmde olmayacaktı:

Başarılı oyuncu Clive Owen tarafından canlandırılan Profesör karakteri, filmde toplam yalnızca üç dakika görünmesine ve 85. dakikaye hiç konuşmamasına rağmen hikayenin en can alıcı figürlerinden bir tanesidir. İlginç olan, Profesör’ün yer aldığı çiftlik evi sahnesi az kalsın filmden çıkarılacaktı. Film yapımcıları bu sahneyi fazla sessiz bularak yeniden yazılmasını istediler, olmuyorsa da çıkarın dediler. Ancak hem Doug Liman hem de Matt Damon bu sahnenin ne kadar önemli olduğunu bildikleri için ısrar ettiler ve çıkarılmasını önlediler. 

Film planlanandan daha geç vizyona girmesine rağmen çok iyi hasılat yaptı:

geçmişi olmayan adam

Senarist Tony Gilroy filmin çekimleri sürerken de bir yandan senaryo üzerinde çalışmaya devam ediyor ve zaman zaman sete yeni sahneler ve diyaloglar gönderiyordu. Bu süreç çekimlerin bazen gecikmesine ve hatta tekrar edilmesine neden oluyordu. Tam da bu nedenle film, bütçesini 8 milyon dolar aştı ve 2001 yılının Eylül ayında vizyona girmesi gerekirken 2002 yılının Haziran ayında vizyona girdi. Bu gecikme şans getirmiş olacak ki 60 milyon dolara çekilen film gişede 214 milyon dolar hasılat elde etti. 

Ve film en sonunda bir seriye dönüştü:

Geçmişi Olmayan Adam filminin gişede yakaladığı başarı sonrası Robert Ludlum’un Jason Bourne karakterini anlattığı diğer kitapları da filme uyarlandı. 2004 yılında The Bourne Supremacy, 2007 yılında The Bourne Ultimatum, 2016 yılında ise Jason Bourne filmi izleyiciyle buluştu. Yeni filmler gelir mi? Neden olmasın.

Efsane Jason Bourne serisinin ilk filmi Geçmişi Olmayan Adam’ın yapım aşaması ve kamera arkası hakkında pek çoğunu ilk kez duyduğunuz sıra dışı bilgilerden bahsettik. Geçmişi Olmayan Adam filmini ve serinin diğer filmlerini seviyor musunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz. 

Kaynak : https://www.yardbarker.com/entertainment/articles/20_facts_you_might_not_know_about_the_bourne_identity/s1__37676411
7
2
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
7
2
1
1
0