iPhone 14 Pro’nun ‘Delikli Ekran’ Tasarımının Nasıl Görüneceği Belli Oldu (Ekran Açıkken Başka, Kapalıyken Başka Görünecek)

47
8
8
2
0
iPhone'larda çentiğe veda edeceğimiz iPhone 14 Pro modellerinin delikli ekran tasarımı ortaya çıktı. Yeni bilgilere göre ekranda fiziksel olarak iki delik olsa da bunlar tek bir delik gibi görülecek.

Önümüzdeki hafta tanıtılacak olan yeni iPhone 14 serisi, bazı detaylarını halen gizli tutmaya devam ediyor. Fakat bugüne kadar elde ettiğimiz bilgileri, iPhone 14 serisindeki Pro modeller ile birlikte artık çentikten tamamen kurtulacağımızı göstermişti. Telefonlardaki ön kamera ve sensörler, kendileri ekran üzerinde oluşturulan deliklerde bulunacaktı.

Bugüne kadar kamera ve sensörler için oluşturulan iki ayrı deliğin birbirinden ayrı bir şekilde duracağı aktarılırken, çeşitli kaynaklardan gelen bilgiler durumun böyle olmayacağını gösterdi. MacRumors’un elde ettiği bilgilere göre ekrandaki delikler, telefonun ekranı açıkken ayrı ayrı değil, birleşik bir şekilde tek bir delikmiş gibi gözükecek.

iPhone 14 Pro'nun ekranı böyle gözükecek:

iphone 14

  • Sol: Ekran aktif değilken, Sağ: Ekran aktifken

Elde edilen bilgilere göre Apple, birbirinden farklı boyuttaki iki deliğin özellikle simetri konusunda sıkıntı yaratması nedeniyle bunları birleştirmeye karar verdi. İki delik arasındaki boşluk ise telefonun ekranı açıldığında iOS arayüzü tarafından siyahlaştırılacak. Üstelik bu bölge, 9to5Mac’in farklı kaynaklarına göre kamera aktif olarak kullanıldığında bu donanımların kullanıldığını gösteren yeşil nokta ve mikrofonla gözüken turuncu nokta gibi kullanıcıların yararına olacak bazı işaretlere de yer verebilecek.

iphone 14

Bunun da ötesinde iki deliğin birleşimiyle oluşan hap şeklindeki bölge, yine yazılım ile genişletilebilecek. Bu bölgenin genişletilmesiyle çeşitli uygulamalar ve ana ekran özelinde farklı içeriklerin gözükmesi sağlanabilecek.

Üstelik yeni delikli ekran tasarımıyla birlikte iPhone’ların kamera uygulamasının arayüzü de yeniden tasarlanmış bir şekilde karşımıza çıkabilir. Kamera uygulamasındaki ayarlamalar ve seçenekler, artık telefon ekranının altında değil, üst bölümünde, çentiğin etrafına yayılmış bir şekilde yer alacak.

Kaynak : https://www.macrumors.com/2022/08/31/iphone-14-pro-display-cutouts-merge-when-on/
47
8
8
2
0
Emoji İle Tepki Ver
47
8
8
2
0