Mısır'daki Sfenkslerden İlham Alınarak Tasarlanan Modern Bir Ev İnşa Ediliyor: İkinci Katı İlk Katından Metrelerce Yüksekte Olacak

8
5
2
1
0
Mısır’da daha önce pek rastlamadığımız bir ev inşa edilmeye başladı. 2024 yılında yapımı tamamlanacak bu yapı, modern bir sfenksi andırıyor.

Mısır’ın kuzey kıyısında oldukça ilgi çekici bir tasarıma sahip bir villa inşa edilmeye başladı. Eşsiz bir tasarım yaratmak isteyen İspanyol mimar Fran Silvestre’nin imzasını taşıyan bu yapı, adeta modern bir sfenksi andırıyor.

Antik Mısır’da rastlanan sfenks, kafası insan, kuş gibi şeyler olan gövdesi ise yatan aslan şeklinde uzanan heykellere deniyor. İşte Silvestre’nin bu sahil villası da sfenksin geometrik formunu alıyor.

Üst katı yerden 15 metre yüksekte olan evin yapımı, 2024’te tamamlanacak

Bu ilginç yapı, iki kattan oluşuyor. Oldukça yüksek bir seviyede olduğu görülebilen üst katın yüksekliğinin ise yaklaşık 15 metre olduğu söyleniyor. Bu kata bir asansör ile ulaşmak mümkün olacak.

Bodrum dahil edildiğinde toplam üç seviyeden oluşacak evde 2 ana yatak odası yer alacak. Bunun dışında iki mutfak, birçok oturma odası, bir spa da evde bulunacak. Evin, sahilde olmasına rağmen dev bir havuz ve bahçe ile birlikte tasarlandığını ekleyelim. Büyük pencere duvarlar da evin daha ferah olmasını sağlarken çevre manzaralarıyla iç içe yaşanmasını sağlayacak.

Yandan bakıldığında ev, oldukça ince bir beton tarafından destekleniyor gibi görünüyor. Ancak gerçekte, pergel bir vince benziyor. Silvestre, tek büyük bir parça olarak düşünülmesi gerektiğini vurgularken, dikey kısmın, alt tarafın uzunluğunun dengeleyici bir karşı ağırlık görevi görmesini sağladığını ekliyor. Bu şekilde de üst tarafın ağırlığının desteklendiğini söylüyor.

Tıpkı bir sfenks gibi gösterişli bir yapı olan bu villa, modern inşaat teknolojilerinin ve minimalist mimarinin en iyi örneklerinden biri. Basit olmasına rağmen karmaşık ve ilgi çekici tasarımıyla büyüleyici bir görüntüye sahip. Evin inşaatının 2024 yılı içerisinde bitirilmesinin planlandığını da son olarak ekleyelim.

8
5
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
8
5
2
1
0