Nihayetinde Ay'a Yeniden Ayak Basacağımız Artemis 1 Görevinin Başlangıç Tarihi Açıklandı

14
8
0
0
0
1972 yılındaki son görevin ardından NASA, yeniden Ay görevlerini başlatıyor. 2025 yılında astronotların Ay'a ayak basması hedeflenen programın ilk görevi bu pazartesi günü başlıyor.

İnsanlık, 1969 yılında ilk, 1972 yılında da son kez Ay’a ayak bastıktan on yıllar sonra doğal uydumuza yeniden dönüş için hazırlıklarını sürdürüyor. ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, bu kapsamda hazırlamakta olduğu Artemis görev programının ilkine imza atmaya çok yaklaştı. En sonunda astronotları Ay’a ulaştırmayı planlayan görevlerin ilki, önümüzdeki pazartesi günü başlıyor.

NASA, paylaştığı yeni duyurusunda Artemis 1 görevinin 29 Ağustos Pazartesi günü başlayacağını açıkladı. Artemis programının ilk ayağı olacak olan görev kapsamında NASA’nın bugüne kadarki en güçlü fırlatıcı roket sistemi Space Launch System (SLS) ve astronotların içinde bulunacağı Orion uzay aracı kullanılacak. Bu görev, insansız olarak gerçekleşecek.

Artemis I görevinin kapsamı:

Artemis Ay görevlerinin ilki olacak olan Artemis I’de Orion uzay aracı, bugüne kadar geliştirilen en güçlü roketlerden birisi olan SLS ile uzaya fırlatılacak. 4-6 haftayı kapsaması planlanan görev süresince Orion uzay aracı, Dünya’dan 450 bin kilometre uzağa gidecek. Orion, hiçbir uzay istasyonuna veya aracına kenetlenmeden kendi başına yolculuk yapacak ve her şey yolunda giderse Dünya’ya inecek.

Artemis görevleri kapsamında ilk insanlı görevin ise 2025 yılından önce gerçekleşememesi bekleniyor. Zira geçtiğimiz aylarda NASA, 2024 olarak belirlenen asıl hedef tarihi yeterli fon ayrılmaması nedeniyle 2025’e ertelemişti. Ajans, gelecekte en az 10 Ay inişi hedefliyor.

Diğer görevler ne zaman gerçekleşecek?

artemis

Artemis programının ikinci görevi için 2024 yılı hedeflenirken bu görev, programın ilk insanlı görevi olacak. Fakat astronotlar Ay yüzeyine ulaşmayacak. İnsanlığın Ay’a yeniden ayak basacağı ilk Artemis görevi olacak olan Artemis 3’ünse 2025 yılında gerçekleşmesi planlanıyor. 

Peki, Artemis ne demek?

NASA, ‘Artemis’ adını seçmekle eski görevlere de büyük bir selam çaktı. Artemis, Yunan mitolojisinde Apollo’nun ikiz kız kardeşi ve Ay tanrıçası olarak geçiyor. Hatırlayacaksınız ki NASA’nın ilk Ay programı da Apollo adını taşıyordu.

Kaynak : https://www.space.com/nasa-artemis-1-moon-mission-go-for-launch
14
8
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
14
8
0
0
0