Sosyal Medyada En Çok Kullanılan 8 Dolandırıcılık Yöntemi Açıklandı: "Ben Yer miyim Bu Numaraları" Demeyin!

18
4
2
2
1
Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, giderek artan dolandırıcılık vakalarının ardından sosyal medyada en çok kullanılan 8 dolandırıcılık yöntemini paylaştı. Ofis, bir teklif gerçek olmayacak kadar cazipse veya kredi kartı gibi önemli bilgileriniz isteniyorsa, siber saldırılarla karşı karşıya olabileceğinizin altını çizdi.

Bugüne kadar internette pek çok platformda birbirinden farklı dolandırıcılık yöntemleriyle karşılaştık. Sahte bir vakıf üzerinden kişisel bilgilerin çalınması, video beğen-para kazan vaadiyle para toplanması ve özellikle kripto para dolandırıcılıkları, bunların yalnızca en güncel örnekleri oldu. Dolandırıcıların yöntemlerini ‘yedirmek’ için kullandıkları en büyük mecraysa elbette sosyal medya. İşte bugün, bu tür dolandırıcılıklara karşı daha az insanın kurban olması için önemli bir paylaşım yapıldı.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, sosyal medya üzerinden gerçekleştirilen dolandırıcılık yöntemlerine ilişkin vatandaşlara uyarıda bulundu. “Sosyal medyada karşılaştığınız bir teklif gerçek olmayacak kadar cazipse veya kredi kartı gibi kritik bilgileriniz isteniyorsa siber saldırganlar ile karşı karşıya olabilirsiniz.” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, dolandırıcıların kullandığı 8 yöntemi paylaştı.

Bir teklif fazla cazipse, şüphelenin

dolandırıcılık

  • Kredi tuzağı: Anında kredi çekebileceğiniz iddiasıyla kişisel bilgiler ve ön ödeme istenen dolandırıcılık yöntemi.
  • Kripto varlık yatırım dolandırıcılığı: Paranızı kripto varlıklara yatırarak kâr edeceğinizi vadeden ve ödeme istenen yönetim.
  • Sahte kurum hesapları: Kamu kurumlarının veya şirketlerin ismi kullanılarak açılan sahte hesaplardan paylaşılan linkler ile kredi kartı bilgilerinin çalındığı dolandırıcılık yöntemi.
  • Sahte arkadaş dolandırıcılığı: Arkadaşlık yoluyla güven kazanan dolandırıcıların kişisel bilgileri ele geçirdiği ve daha sonra para istediği dolandırıcılık yöntemi.
  • Piyango dolandırıcılığı: Ödül kazandığınızı söyleyen ve ödülü elde edebilmek için ödeme istenen yöntem.
  • Ücretli üyelik dolandırıcılığı: Uygun fiyata film veya müzik platformu üyeliği verme iddiasıyla ödeme istenen dolandırıcılık yöntemi.
  • Sahte sosyal medya e-postaları: Sosyal medya platformlarının ismi ve arayüzü kullanılarak hazırlanan e-postalar ile kullanıcı adı ve şifrelerin ele geçirildiği dolandırıcılık yöntemi.
  • Düşük fiyatlı satış dolandırıcılığı: Özellikle elektronik eşyaların, piyasa fiyatının çok altında fiyatla satışa sunulduğu iddia edilen yöntem.

Kaynak : https://tr.sputniknews.com/20220131/dijital-donusum-ofisi-sosyal-medyada-en-cok-kullanilan-8-dolandiricilik-yontemini-acikladi-1053294095.html
18
4
2
2
1
Emoji İle Tepki Ver
18
4
2
2
1