Suudi Arabistan'da Küp Şeklinde Dev Bir Proje Duyuruldu: Dünyanın En Büyük Modern Şehir Merkezi Olacak

34
20
4
4
1
Suudi Arabistan'da Küp Şeklinde Dev Bir Proje Duyuruldu: Dünyanın En Büyük Modern Şehir Merkezi Olacak
Suudi Arabistan Prensi, Riyad şehrinde küp şeklinde dünyanın en büyük modern şehir merkezini geliştirmek adına ‘Murabba Geliştirme Şirketi’nin kurulduğunu duyurdu.

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad, dünyanın en modern şehir merkezine sahip olacak. Suudi Arabistan Prensi, kurdukları yeni şirketle birlikte Riyad’ın şehir merkezi Murabba’yı dünyanın en gelişmiş şehir merkezi yapacaklarını duyurdu.

Şehir merkezinin ortasındaki devasa küp ise en ilgi çekici olan yapı. Gelin projenin detaylarına hep beraber göz atalım.

2030’da tamamlanması beklenen yapı, 20 Empire State binasını içine alabilecek büyüklükte olacak

Bu Murabba projenin arkasındaki fikir, Riyad üzerine geliştirilecek 19 kilometrekarelik dünyanın en büyük modern şehir merkezini inşa etmek. Merkezindeki devasa küp ise en ilgi çekici nokta. Bu küp, yeni Riyad mega şehir merkezinin en önemli parçası olan Mukaab'dır.

400 metre yüksekliğinde ve 400 metre uzunluğunda olacak olan Mukaab’ın Empire State Binası'ndan 18.8976 metre daha yüksek olacağı söyleniyor. İçerisi otel odaları, perakende satış alanı ve turistik mekanlarla dolu olacak olan Mukaab’ın tam ortasında yine devasa sarmal bir kule bulunacak.

Bu dev küpün amacı, duvarların değiştiği ve görüntülerin şelaleler, uzay görüntüleri vb. akla gelebilecek herhangi bir yer olacak şekilde yansıtıldığı bir deneyim yaşatmak. Murabba projesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda bizlere belirtmeyi lütfen unutmayın.

Kaynak : https://www.timeoutriyadh.com/news/saudi-arabia-new-murabba-riyadh
34
20
4
4
1
Emoji İle Tepki Ver
34
20
4
4
1