10
5
3
1
0

Bildiğiniz gibi Samsung, Motorola ve Huawei gibi devler, daha önceleri ikiye katlanan cihazlar piyasaya sürerek katlanabilir telefon trendini başlatmıştı. Bu kervana katılan son firmaysa Çin pazarından çıkıp dünyaya açılmaya başlayan TCL oldu ancak firmanın akıllı telefonunun diğer bildiğimiz katlanabilir telefonlardan biraz farklı olduğunu belirtelim.

Diğer firmaların aksine dikine veya enine katlanan bir telefon yapmayan TCL, bunun yerine yana doğru açılarak genişleyen bir telefon tasarlamış durumda. Kapalı durumdayken bir akıllı telefon gibi görünen ancak açıldığında daha çok bir tableti andıran bu cihaz, tıpkı Xiaomi Mi Mix Alpha gibi prototip olarak geliştirilmiş.

TCL firmasından yana doğru genişleyen konsept akıllı telefon:

uzayan telefon tcl

Özellikleri veya çalışma mantığı henüz tam olarak bilinmeyen telefon, tahmin edeceğiniz üzere genel olarak tasarımıyla dikkat çekiyor. Bu noktada kapalıyken 6,75 inçlik bir ekrana sahip olan cihazın yan tarafından çektiğinizde adeta sakız gibi uzayarak 7,8 inçlik bir tablete dönüştüğünü, böylece ‘sürekli ekran’ tarzında bir görüntü sunduğunu söyleyebiliriz. Cihazı tekrar eski hâline geri döndürmek isterseniz de kenarlardan hafifçe bastırmanız yeterli oluyor.

“Peki bu cihazın ekranı bir anda nereye kayboluyor?” diye soracak olursanız da videodan da anlaşılacağı üzere cihaz, motorlu sistemi sayesinde içeri doğru kıvrılıyor ve siz ekranı çektikçe bir rulo gibi açılıyor. Bu iç içe geçme olayının en önemli sırlarından biriyse cihaza dikkatli baktığımızda anlaşılıyor. Öyle ki telefona arka tarafından bakarsanız sağ tarafın sol taraftan daha ince ve kendi desteğine sahip olduğunu görebilirsiniz.

uzayan telefon tcl

Şu anda yalnızca prototip olarak tasarlanan bu akıllı telefonun seri üretime alınıp alınmayacağı veya fiyatının ne olacağı bilinmiyor. Akıllı telefon teknolojisinin geldiği son noktayı gösteren TCL firmasının bu cihazı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için videoyu izleyebilir, bunun gibi daha fazla içeriğe ulaşmak için sitemizi ve YouTube kanalımızı takip edebilirsiniz.

10
5
3
1
0
Emoji İle Tepki Ver
10
5
3
1
0