Telefonunuzu Halka Açık Alanlarda Şarj Etmeye Çalışırken Varınızı Yoğunuzu Kaybedebilirsiniz

12
8
3
3
2
ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI), halka açık şarj alanlarının kullanılmaması gerektiği konusunda uyardı. Cihazları burada şarj etmenin, kötü amaçlı yazılım bulaştırmak için kullanılabildiği ifade edildi.

Artık hepimizin hayatının vazgeçilmez bir parçası hâline gelen akıllı telefon, bilgisayar ve tablet gibi cihazların şarjı, istemediğimiz anlarda bitebiliyor. Böyle durumlarda da çoğu insan halka açık alanlarda bulunan şarj aletlerini kullanabiliyor.

Şimdi ise ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından yapılan bir uyarı, bu tarz yerlerde cihazları şarj etmenin çok tehlikeli olabileceğini ortaya koyuyor. Büronun geçen hafta yaptığı açıklamaya göre insanların; oteller, havaalanı ve alışveriş merkezleri gibi yerlerde bulunan şarj istasyonlarından uzak durması büyük önem taşıyor.

Halka açık yerlerdeki şarj aletleri, cihazlarınıza kötü amaçlı yazılım sokmak için kullanılabilir

FBI, Twitter üzerinden geçtiğimiz hafta yapılan bir duyuruda konu hakkında insanları önerdi. Açıklamada, kötü amaçlı kişilerin halka açık USB portlarını cihazlara kötü amaçlı yazılımları sokmak için yöntemler keşfettiğini ifade edildi.

Bu tarz yazılımları bilgisayarlara, telefonlara veya akıllı telefonlara USB yoluyla getirmek büyük riskleri ortaya çıkarabilme potansiyeline sahip. Kötü amaçlı kişiler, bu şekilde cihazlardaki hassas verilerinize erişebilir, kullanıcı adlarınızı, parolalarınızı, e-postalarınızı ele geçirebilir. Hatta online hesaplarınızdan para çalarak daha da büyük sorunlara yol açabilir.

Bu risklerden kurtulmak için kendi şarj aletinizi yanınızda taşımanız gerekiyor

FBI’ın açıklamasında da belirtildiği gibi, bu kötü amaçlı yazılım risklerinden kurtulmanın tek bir yolu var. Bu da cihazlarınızı kamusal alanlarda şarj etmek zorunda kaldığınız zamanlarda, size ait olan kendi şarj cihazını kullanmak.

Kaynak : https://www.macrumors.com/2023/04/10/fbi-malware-public-usb-port-warning/
12
8
3
3
2
Emoji İle Tepki Ver
12
8
3
3
2