Türkiye'nin Schengen Başvurularında Ret Yeme Oranı, Ambargo Uygulanan Rusya'dan Bile 5 Kat Fazla

43
26
20
1
1
Ekonomim tarafından paylaşılan verilere göre Türkiye, Schengen başvurularına ret cevabında en çok artış yaşayan ülke oldu.

Türkiye’den Avrupa’ya herhangi bir gerekçeyle seyahat etmek isteyen vatandaşların alması gereken Schengen vizesi, haftalardır sıkıntılı süreçlerle gündeme geliyor. Pek çok vatandaş, Avrupa Birliği’ne yaptığı Schengen vizesi başvuruları için ret cevabı aldığını dile getirdi.

Ekonomim’den Selenay Yağcı’nın paylaştığı veriler ise ret cevaplarının sanılandan çok daha yüksek düzeylere ulaştığını gösterdi. Öyle ki Türkiye, Schengen başvurularına ret cevabı oranı en çok artan ülke oldu.

Vatandaşlar Avrupa’ya giremiyor!

schengen

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Schengen vizesi başvurusunda aldığı ret oranı, AB’nin ambargo uyguladığı Rusya’nın bile 5 katına çıktı.

Son 8 yıl içinde en çok Schengen başvurusu yapan ülkeler Rusya, Suudi Arabistan, Fas, Ukrayna ve Türkiye olurken ülkemiz, bu beş ülke arasında ret oranı en çok artan ülke de oldu. Sadece 2022 yılında 50’ye yakın turistik tur iptal edildi, acentalar 300 bin euroya yakın zarar etti.

Vize krizi sadece turistik seyahatleri engellemiyor:

Schengen vizesinde yaşanan kriz, Türkiye’nin ithalat-ihracat sektörünü de derinden etkiliyor. Özellikle geçtiğimiz nisan ayında tır şoförlerine Schengen vizelerinin verilmesinde gecikmeler yaşandığı bildirilmişti. Bu nedenle ticaretin de aksadığı vurgulanmıştı. 

2022 yılında yaşanan krizde anlattıklarımız:

Kaynak : https://www.ekonomim.com/sektorler/schengen-krizi-tur-sirketlerine-zarar-yaziyor-haberi-696195
43
26
20
1
1
Emoji İle Tepki Ver
43
26
20
1
1