Epic Games'e "İnsanları Kandırdığı" Gerekçesiyle ABD'den Dev Ceza

23
6
2
2
1
ABD Federal Ticaret Komisyonu, Epic Games'e 520 milyon dolar ceza verdiğini açıkladı. Şirketin, çocukları koruyan bir yasayı ihlal ettiği belirtilirken ayrıca insanları istemedikleri satın alımlar yapmaya yönlendirdiği belirtildi.

Özellikle çocuklar arasında oldukça popüler olan Fortnite, Fall Guys gibi oyunların arkasındaki şirket Epic Games, ABD Federal Ticaret Komisyonu’ndan (FTC) dev bir ceza aldı. Kurum, çocukların korunmasına yönelik bir yasayı ihlal ettiği gerekçesiyle şirketin 520 milyon dolarlık bir ceza ödeyeceğini ifade etti

FTC, Epic Games’in tasarım hileleri kullanarak milyonlarca kullanıcının kasıtsız bir şekilde satın almalar yapmasını sağladığını ve kısaca COPPA olarak adlandırılan ‘Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasası’nı ihlal ettiğini belirtti.

275 ve 245 milyon dolarlık 2 ceza

Yapılan açıklamalarda, taraflar arasındaki anlaşma sonucunda 520 milyon dolarlık ödemenin iki şekilde olacağı aktarıldı. Buna göre COPPA ihlali 275 milyon dolar olarak ödenecek. Bu da FTC kurallarını ihlal etme konusunda şimdiye kadarki en büyük para cezası olarak tarihe geçecek.

Diğer taraftan ikinci ödeme ise müşterilere iade yapılması nedeniyle alınacak 245 milyon dolar olacak. Kurum, bu cezanın nedenini Epic’in “oyuncuları istemedikleri satın almalar yapma konusunda kandırması olarak tanımlıyor. Ayrıca Epic’in iade ve iptalleri zorlaştırdığı da iddialar arasında yer alıyor. FTC, haksız yere ücretlendirildiğini düşünen kullanıcıların para iadesi talep etmesi için bir site kuracağını da ekliyor.

Epic Games ise her iki cezayı da ödeyeceğini söylerken şu ifadeleri kullandı: “Bu sözleşmeyi kabul ettik çünkü Epic’in tüketici korumada ön saflarda yer almasını ve oyunculara en iyi deneyimi sunmasını istiyoruz.”

FTC’ye göre çocuklar, Fortnite oynarken tacize ve istismara uğruyor

FTC, Epic’in COPPA’yı 13 yaş altındaki çocukların kişisel bilgilerini toplayarak ihlal ettiğini belirtirken varsayılan olarak açık gelen sohbet özelliklerine de değindi. Buna göre canlı metin, sesli sohbet gibi özellikler nedeniyle çocuklar, taciz ve istismara maruz kaldı. Fortnite’ı işaret eden FTC, konuya ilişkin açıklamasında, “Çocuklar, oyun oynarken zorbalık, tehdit, taciz gibi durumlara maruz kalıyor” ifadelerini kullandı ve şirketin yasayı ihlal ettiğini vurguladı.

Epic Games ise bu konuyla ilgili geçtiğimiz haftalarda duyurduğu güvenli hesaplar sistemine dikkat çekti. 13 yaş ve altındaki kullanıcıları kapsayan yeni sistemde artık çocukların bazı özellikleri kullanması engellenirken ebeveyn izni zorunluluğu getirilmişti.

23
6
2
2
1
Emoji İle Tepki Ver
23
6
2
2
1