• Anasayfa
  • Oyun
  • Anneler Günü Özel: Oyun Dünyasının En İyi Anneleri

Anneler Günü Özel: Oyun Dünyasının En İyi Anneleri

32
17
10
3
2
Günün anlam ve önemini pekiştirmek için oyun dünyasının en iyi annelerini bir araya getiriyoruz.

Her gün onlar için olsa da resmi olarak yılın onlara, annelerimize ayrılan gününe geldik. Herkesin olduğu gibi, oyun karakterlerinin de birer annesi olduğunu gözden kaçırmamak gerek. Maalesef oyunlardaki anneler, ana karakterlerin sadece arka plan hikâyesini yansıtmak için kullanılan ögeler oldu. Ancak biz yine de aralarından en iyilerini sizler için bir araya getirelim dedik:

(Okumaya başlamadan uyaralım, yazımızın bazı kısımları spoiler içerebilir.)

Ana (Overwatch)

Sürekli görevdeyken çocuk büyütmek oldukça zor ve maalesef durum Overwatch’ın başkarakterlerinden Ana için de böyle. Seçkin bir asker olmasına rağmen Ana, yine de bir anne. Onu tam bir rol model alarak büyüyen Fareeha’nın annesi. Ancak ne yazık ki onların arasına giren şey bu hayranlık duygusu oluyor zira Ana, kızının kendisi gibi yetişmesini istemiyor.

Maalesef bu ikili, Ana’nın savaşta ölmesinden önce aralarını düzeltemiyorlar. Ya da herkes böyle düşünüyordu.

Aslına bakarsanız Ana, Overwatch’ta oynanabilir bir karakter çünkü savaşta gerçekten ölmeyip kendine ölmüş süsü verdi. Fareeha da annesinin hayatta olduğunu öğrendi ve ironik bir şekilde, annesinin ‘ölümünün’ ardından ilişkileri daha da güçlendi.

Maria Auditore da Firenze (Assassin’s Creed 2, Brotherhood)

Assassin’s Creed serisini bugünkü haline getiren Ezio Auditore’yi neredeyse hepimiz biliriz. Ancak doğumundan ölümüne kadar hayatına tanık olduğumuz Ezio’nun annesi Maria’nın hayatını pek bilmiyoruz. Her zaman çocuklarının yanında olan Maria’nın hayatı, iki oğlunun ve kocasının haksız yere idam edilmesine kadar iyi gidiyordu.

Maria’nın yanında sadece kızı Claudia ve ortanca oğlu Ezio kalmıştı. Bu talihsiz olayın ardından Maria, bir çeşit felç yaşadı ve tek kelime dahi konuşmamaya başladı. Oğlu Ezio’nun babasından yadigar kalan suikastçılık unvanını üstlenmesiyle birlikte Ezio, Maria ve Claduia, Mario Auditore’nin yanına gitti.

En küçük çocuk Petruccio, ölmeden önce kuş tüyleri topluyordu. Bunu bilen Maria, Petruccio’nun topladığı tüyleri bir kutunun içinde topladı. Hatta oyunda geri kalan kuş tüylerinin hepsini topladığınız zaman, oyun içinde kullanabileceğiniz bir pelerin elde ediyordunuz. Bunun bir sonucu olarak da Maria tekrardan konuşmaya başlıyordu.

Yılların ardından Roma’ya devrim başlatmaya giden Ezio, annesinin kurduğu kurtizan bilgi ağı sayesinde bütün işlerini kolaylıkla halletti. Yani o kadar büyük kayıplar vermesine rağmen Maria, Ezio’dan ve Claudia’dan hiçbir zaman vazgeçmedi.

Bridgette Tenenbaum (BioShock, BioShock 2)

Tüm anneler mükemmel değildir. Tenenbaum küçük kız kardeşlere hayat veren kişiydi ancak bir süre sonra kendisi de buna sebep olduğu için pişmanlık duymaya başlamıştı. Hatalarını telafi etmek amacıyla sonunda kız kardeşleri kurtarmak için Jack’le (tabii oyuncunun küçük kız kardeşlere nasıl davrandığına göre değişecek şekilde) bir oldu.

Eğer oyuncu küçük kız kardeşleri kurtarmayı seçerse, Tenenbaum onları yok etmek yerine korumak için yardımcı oluyordu. Küçük kız kardeşlere yardım etmek, onlara Tenenbaum’un da istediği gibi mutlu bir son veriyorrdu.

Tenenbaum’u bu kadar iyi bir anne yapan şey, yaptığı hatları fark etmesi ve bunları telafi etmek istemesi. Ebeveyn olmak pek kolay bir şey değil ancak önemli olan pes etmemek. Bu yüzden Tenenbaum da listemizde yer alıyor.

Samara (Mass Effect 2)

Tenenbaum için bütün anneler mükemmel değildir demiştik, Samara için de durum böyle. Samara, hayatını kızı Morinth’i yakalamaya adamış bir anne. Bunun sebebi, Morinth’in birlikte olduğu her kişinin ölmesini sağlayacak ölümcül bir gen taşıması.

Bir nevi kızının böyle olmasının sebebi, Samara’nın kendi hatası. Samara, geçmişte, bu genin ona taşınmasını sağlayacak biriyle birlikte olmuş. Her ne kadar mutasyona uğramış olsalar da, Samara çocuğunu aynı şekilde sevmeye devam ediyor çünkü onları oldukları gibi kabul ediyor. Sadece evreni kızından korumayı değil, kızını kendinden de korumayı istiyor.

Freya (God of War)

God of War’un anneler ile garip bir ilişkisi var. Her ne kadar Faye hikâyenin itici gücü olsa da, oyun başlamadan önce ölüyor. Diğer anne Freya ise hikâyede daha fazla rol alıyor. Freya, Kratos ve Atreus’un karşılaştığı ilk müttefiklerden ve en güçlü olanı. Aynı zamanda o bir tanrı, Kratos’tan sonra gelecek olan tanrının annesi ve kral tanrı Odin’in eski karısı. Yani Freya, ‘Ormanın Cadısı’ unvanından çok daha fazlası.

Hikayede Freya’yı tam bir ‘anne’ olarak tanımlayabileceğimiz bir nokta var. Freya, Baldur’un hiçbir şey hissetmemesini sağlayan kişi. Oyunun sonunda Kratos Baldur’u öldürdüğü zaman, Freya intikam yemini ediyor. Yani Kratos ve Atreus hâlihazırda Thor, Odin ve Ragnarok ile uğraşmaktayken aralarına bir de Freya katılıyor.

Bir anne için evlat ne yaparsa yapsın yine de evlat demektir. Bahsettiğimiz annelerde de görüyoruz ki, evlatları ne yaparsa yapsın, ne yaşarsa yaşasın bu anneler hep onların yanında olmuş ve yardım etmiş. Yani siz de ne yaparsanız yapın, annenizin yanınızda olduğunu unutmayın. Tüm annelerimizin Anneler Günü kutlu olsun :)

Kaynak : https://www.playstationlifestyle.net/2019/05/12/the-best-mothers-in-video-games/
32
17
10
3
2
Emoji İle Tepki Ver
32
17
10
3
2