• Anasayfa
  • Yaşam
  • iTunes, Kullanıcı Verilerini Satmakla Suçlanıyor

Apple Servisi iTunes'a Kullanıcı Verilerini Satmak Suçundan Dava Açıldı

27
6
2
1
0
Cambridge Analytica hikayesinin patlak vermesinden bu yana 87 milyon Facebook üyesinin kişisel verilerinin izinsiz kullandığını ortaya koyan Apple ve CEO’su Tim Cook, Apple’ın müşterilerinin onun ürünü olmadığını söylüyor ancak Rhode Island ve Michigan’da yaşayan üç kişi tarafından açılan bir dava, Apple'ın iTunes’un satın alma işlemleriyle ilgili bilgileri kullanıcı izni olmadan satacağını iddia ediyor.

San Francisco’da bir federal mahkemeye açılan şikayet, Apple’ın iTunes müşterilerinin verilerini ifşa etmesinin yalnızca yasadışı olmadığını, ayrıca son derece tehlikeli olduğunu iddia ediyor. Davacılar, herhangi bir kişinin ya da işletmenin, “Apple’dan müzik satın alan, 80 bin doların üzerinde geliri olan, 70 yaşın üzerindeki evli, kolej eğitimi görmüş kadınların adı ve adresleri” olan bir liste kiralayabileceğini söylüyor. Davacılar aynı zamanda “Böyle bir liste, listelenen bin müşteri başına 136 dolar karşılığında satılıyor.” diye ekledi.  

Her eyalet için farklı gizlilik yasalarına dayanarak, dava Apple tarafından ifşa edilen Rhode Island’daki her iTunes müşterisi için 250 dolar, Michigan’daki her müşteri için 5.000 dolar ödemesini istemekte.  

Facebook, 87 milyon kullanıcının verilerinin yalnızca araştırma amacıyla Prof.Aleksandr Kogan’a açıklanmasına izin vermişti. Kogan sırt çevirdi ve bilgileri 2016 Trump başkanlık kampanyası için Cambridge Analytica’ya sattı. Bu süre zarfında Tim Cook’a Facebook CEO’su Mark Zuckerberg olsaydı ne yapacağı sorulduğunda Cook, “Bu durumda olmazdım. Müşterimiz ürünümüz olsaydı tonlarca para kazanırdık, bunu yapmamayı seçtik” dedi. 

Kaynak : https://www.phonearena.com/news/Apple-sued-by-iTunes-customers-who-claim-their-personal-data-was-sold-without-consent_id116300
27
6
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
27
6
2
1
0