Aston Martin, Tarihinin İlk SUV Modeli DBX'i Duyurdu

16
2
1
1
0
Spor araç üreticisi Aston Martin, ilk defa portföyüne bir SUV’u ekliyor. Şirketin ilk SUV aracı Aston Martin DBX, Los Angeles Auto Show’da duyuruldu. Aracın özellikleri ve fiyatı için haberimizi okumaya devam edebilirsiniz.

Bazı otomobil üreticilerinin SUV gibi bir araba modelini üretmesi eskiden hayal olarak görülebilirdi. Ancak değişen piyasa koşulları spor araba üreticilerini dahi SUV üretmeye sürüklüyor. Bentley, Lamborghini ve Rolls-Royce’un arkasından Aston Martin de ilk SUV’unu tanıttı. 

Aston Martin’in ilk SUV aracı olacak Aston Martin DBX’in eğimli tasarımı, klasik Aston Martin oranlarına ve markanın ünlü ön ızgarasına sahip. Aracın tasarımcılarından olan Marek Reichman, Aston Martin araçlardaki en büyük ön ızgara olduğunu söyledi. 

Aston Martin DBX, turbo şarjlı 4.0 litrelik bir V8 motordan güç alıyor. DBX’in bu motoru 542 beygir güç ortaya çıkarıyor. DBX, aynı zamanda aktif bir egzoz sistemine ve silindir devre dışı bırakma özelliğine sahip. Araç bu motor ve özellikleri ile 0’dan 100 km/s’ye 4.5 saniyede çıkabiliyor ve araç en fazla 291km/s hıza ulaşabiliyor. 

Aston Martin DBX

Aracın koltukları tamamen deriden yapıldı. Aracın tavan döşemesi ve elektrikli tavan perdesi de Alcantara’dan yapılmış durumda. Aston Martin, aracın ön panelinin de ayrı bir hizmet olarak ahşaptan yapılabileceğini söylüyor. 

Aston Martin DBX, diğer SUV’larda olduğu gibi geniş iç hacmi ile göz dolduruyor. Aracın geniş iç hacminin yanı sıra cam tavanı tasarımına bir ferahlık katıyor. Araçta aynı zamanda 10.25 inçlik bir ön eğlence paneli mevcut. Sürücünün gösterge paneli ise 12.3 inç boyutunda. 

Aston Martin DBX

DBX sahibi olmak isteyen Aston Martin meraklıları özel araç paketlerinden birini seçebilirler. Aston Martin, özel paketlerden bir adım öne gidiyor. Şirket, Aston Martin CEO’su Andy Palmer’ın her örneği şahsen inceleyip, onaylayacağını garanti ediyor. Aston Martin aynı zamanda CEO Andy Palmer ve Aston Martin’in yaratıcı baş sorumlusu Marek Reichman tarafından imzalanmış bir kokteyl davetiyesi de gönderecek. 

Aston Martin, ilk defa bir SUV üretiyor. Ancak Aston Martin’in çizgileri bu araçta da değişmeden devam ediyor. İç mekanı neredeyse tamamen deriden yapışmış SUV ucuz bir fiyatla piyasaya çıkmayacak. İlk Aston Martin DBX’ler önümüzdeki yılın ikinci yarısında Kuzey Amerika’da müşterilere ulaştırılmaya başlanacak. Aston Martin DBX’lerin başlangıç paketlerinin fiyatının 192.986 dolar (yaklaşık 1 milyon 100 bin lira) olacağı açıklandı.

Aston Martin DBX

Aston Martin DBX

Aston Martin DBX

Kaynak : https://www.motor1.com/news/383278/2021-aston-martin-dbx-debuts/
16
2
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
16
2
1
1
0