Bilgisayarınızı İngilizce Kullanıyorsanız Chrome’da Bunu Aratmayın: Çöküyor

49
6
5
2
1
Bilgisayarınızı İngilizce Kullanıyorsanız Chrome’da Bunu Aratmayın: Çöküyor
Bir Ekşi Sözlük yazarının gündeme getirdiği “yakıt fiyatlarını sorunca çöken Google Chrome” hatasını test ettik. Eğer Windows ya da MacOS’u İngilizce olarak kullanıyor, Chrome arama çubuğunda minimum dört tane “İ” harfi içeren bir arama yapıyorsanız, tarayıcı aniden kapanıyor.

Görünüşe göre Google Chrome’un son birkaç sürümünde var olan keşfedilmesi zor bir hata açığa çıktı. Bir Twitter kullanıcısının paylaşımıyla ortaya çıkan ve Ekşi Sözlük'te “chrome'un yakıt fiyatını sorunca çökmesi” başlığıyla gündem olan bu hata, aslında ne yakıt fiyatlarıyla ilgili ne de Chrome'a bir soru sorulmasıyla...

Eğer Windows ya da MacOS’u İngilizce olarak ayarladıysanız; en güncel ya da bir önceki sürümdeki Google Chrome’u tarayıcı olarak kullanıyorsanız ve dres çubuğunda, içerisinde dört adet büyük “İ” harfi geçen bir arama yaptıysanız Chrome kapanıyor. Bu sorun, aramayı google.com adresindeki arama çubuğunda yapınca yaşanmıyor, doğrudan tarayıcının adres çubuğunda yapınca yaşanıyor. 

İngilizce Windows ya da MacOS’ta Chrome adres çubuğuna 4 tane büyük “İ” harfi içeren ifade yazarsanız, şöyle bir sorunla karşılaşırsınız: 

Böyle bir sorunun, en az son iki Chrome sürümünde var olmasına rağmen neden geç ortaya çıktığı anlamak zor değil. Zira yaşamak için birkaç şartın aynı anda gerçekleşmesi gerekiyor. Sanıyoruz ki bilgisayarını İngilizce olarak kullanırken Chrome’un adres çubuğunda büyük harflerle Türkçe arama yapan, bunu yaparken de dört tane büyük “İ” harfini cümlede geçiren çok az kişi vardır.

Caps Lock’u açık unutan bir Ekşi Sözlük yazarı; artan yakıt fiyatlarına yönelik öfkesini ve merakını gidermek için büyük harflerle arama yapınca hata almış, üşenmemiş bunu komplo teorilerine açık şekilde sözlüğe taşımış gibi görünüyor.

Chrome’unuzu çökertmek gibi olmasın ama eğer siz de kendi işletim sistemi ve Chrome tarayıcınızda bu şartları karşılayarak test ederseniz, yorumlarda hem işletim sistemi hem de Chrome sürümünüzü belirtebilirsiniz.

Hatayı test edip onayladığımız işletim sistemi ve Google Chrome sürümleri şu şekilde; 

 • Chrome:
  • Version 112.0.5615.139 (Official Build) (64-bit)
  • Version 113.0.5672.64 (Official Build) (64-bit)
  • Version 112.0.5615.139 (Official Build) (arm64)
  • Version 113.0.5672.63 (Official Build) (arm64)
 • MacOS: 
  • 13.2.1 (22D68)
 • Windows: 
  • Windows 11 22621.1635
49
6
5
2
1
Emoji İle Tepki Ver
49
6
5
2
1