Bilim İnsanları, Bitter Çikolata Yemenin Muazzam Bir Faydasını Keşfetti

25
17
7
0
0
Yapılan araştırmalara göre bitter çikolata yemek, depresyon ve anksiyete riskinin azaltılmasında etkili oluyor. Araştırma, yayınlandığı andan itibaren medyanın yoğun ilgisiyle karşılaştı.

Çikolata yemenin mutlulukla bir ilgisi olduğunu hiçbir şeyden olmasa Instagram’da paylaşım yapan insanlardan mutlaka duyuyorduk. Bu konuda hem çeşitli araştırmalar yapılmıştı hem de gözlemler bu söylemi destekliyordu. Bilim insanları konuyu inceledi ve çikolata yemenin, özellikle de bitter çikolata yemenin önemli bir faydasını keşfetti. 

Yapılan çalışmaya göre bitter çikolata yemek, depresyon ve anksiyete sorunun çözümünde son derece faydalı oluyor. Ne yazık ki bu durum, ciddi anlamda profesyonel yardımı gerektiren depresyon ve anksiyete için mucizevi bir ilacımız olduğu anlamına gelmiyor. Bunun da sebepleri var.

Bu araştırma daha çok beslenme şekli ile depresyon arasındaki bağıntıya odaklanıyor. Yani bir sebep sonuç ilişkisi ortaya koymayı amaçlamıyor. Araştırmanın sonucu, bitter çikolata yerseniz depresyona girmezsiniz değil, bitter çikolata yiyenlerde depresyon daha az görülüyor olarak tanımlanabilir. 

koyu-çikolata

ABD Ulusal Sağlık ve Beslenme İnceleme Anketi’nde elde edilen verilerin kullanıldığı araştırmada bir takım kıstaslar da belirlendi. Bir çikolatanın bitter olarak adlandırılabilmesi için en az %45 kakao bulundurması gerekirken, araştırmadan çılgın gibi çikolata yiyenler, belli kilonun altındakiler, üstündekiler ve diyabet hastaları hariç tutuldu. 

Geriye kalan 13.626 kişilik grubun verileri iki ayrı şekilde gruplandı. Bunlardan ilkinde veriler, çikolata tüketimi tercihlerine göre üçe ayrıldı (hiç çikolata tüketmeyenler, çikolata tüketen ama bitter çikolata tüketmeyenler, bitter çikolata tüketenler). Diğer yöntemde de kişiler, tükettikleri çikolata miktarına göre değerlendirildi. Burada gruplar çikolata tüketim miktarlarına göre oldu. 

Yapılan incelemelerde, hedef grupta çikolata yemek ile depresyon arasında bir ilişki bulunamadı. Aksine, bitter çikolata tüketimi gerçekleştiren kişilerde klinik depresyon semptomlarının gözükme riskinin %70 daha az olduğu ortaya çıktı. 

koyu-çikolata-akışkan

Araştırmacılar çikolata ve depresyon ilişkisini etkileyebilecek diğer bütün faktörleri araştırmadan çıkardı. Araştırma, yayımlandığı andan itibaren medyanın büyük dikkatini çekti. Bu durumun sebebi olarak çikolata firmalarının güçlü lobilerini gösterenler bu çalışmalara genelde şüpheyle yaklaşsa da bu araştırmada karşı çıkılacak bir deney yöntemi ya da ölçüm şekli söz konusu değil.

Bu demek değil ki oturup 8 paket çikolata yemek gerekiyor. Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi çikolatanın da fazlası zararlı oluyor.

Kaynak : https://www.inverse.com/article/58614-dark-chocolate-won-t-cure-depression
25
17
7
0
0
Emoji İle Tepki Ver
25
17
7
0
0