Bir Araştırmaya Göre Sesli Asistanlar, Erkeklerin Sesini Kadınlarınkine Göre Daha İyi Anlıyor

16
7
1
1
0
İngiltere'de 1.000 sesli asistan kullanıcısı üzerinde bir araştırma yapıldı. Bu araştırmalarda sesli asistanların erkeklerin seslerini kadınlara göre daha iyi anladığı ortaya çıktı. Bunun sebebi ise kadın seslerindeki çeşitliliğin erkeklere göre çok daha fazla olmasıydı.

Amazon'un Alexa'sı Google'ın Asistan'ı ve Apple'ın Siri'si gibi sesli asistanlar gün geçtikçe popülerliğini artırmaya devam ediyor. Yapılan bir araştırmaya göre sesli asistanların erkek seslerini kadınlara göre çok daha iyi anlaşıldığı ortaya çıktı. Akıllarda "Sesli asistanlar cinsiyetçilik mi yapıyor?" sorusunun oluşmasının ardından yetkililer açıklamalar yaptı. Durumun cinsiyetçilikle bir ilişkisinin olmadığı açıklandı.

Araştırma İngiltere'de 1.000 sesli asistan sahibi olan kişiye aynı sorunun yöneltmesiyle yapıldı. Kullanıcılara sesli asistan uygulamalarının kendilerini anlayıp anlamadığı soruldu. Alınan yanıtlara göre kadınların yüzde 67'si, erkeklerin ise yüzde 54'ü sesli asistanların kendilerini 'bazen' anlamadığını belirtti. Buna karşılık olarak erkeklerin yüzde 46'sı asistanlarının onları hiçbir zaman anlamadığını ya da nadiren anladıklarını belirttiler. Kadınlara göre bu durumun oranı ise yüzde 32 seviyelerinde.

Aynı araştırmada, kullanıcıların sesli asistanlarına ne kadar kibar davrandıkları da soruldu. Buradan çıkan sonuç ise kullanıcıların genel olarak asistanlarına kaba davrandığıydı. Yüzde 45 oranında kullanıcı sesli asistanına kibar davranıyordu ve bunun büyük bir çoğunluğunu kadınlar oluşturuyordu.

Araştırma sonuçları kamuoyu ile paylaşıldıktan sonra yetkililerden açıklamalar geldi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan R7 Speech Sciences'ın (konuşma bilimleri üzerine yapay zekalar geliştiren bir şirket) CEO'su Delip Rao, durumun cinsiyetle bir ilgisinin olmadığını, bu sorunun teknolojik sorunlar yüzünden oluştuğunu açıkladı. Rao yapmış olduğu açıklamalarda, kadın seslerinin erkek seslerine göre çok daha çeşitli olduğu için böyle bir sorunun yaşandığını ancak bu durumun ses yardımcıları kullanarak giderilebileceğini ifade etti.

Kaynak : https://www.techradar.com/news/smart-speakers-understand-men-better-than-women-according-to-study
16
7
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
16
7
1
1
0