Dünyada Tek Bir Böcek Bile Olmasaydı Başımıza Neler Gelirdi? Okuduktan Sonra Ne Kadar Önemli Olduklarını Anlayacaksınız!

6
2
1
1
0
Böcekler, genel anlamda varlığından pek de hoşnut olmadığımız canlılardır. Ancak onlar, gezegenimizde sayı olarak en fazla olan hayvanlardır. Peki böcekler, neden bu kadar çoktur ve varlıkları neden bu kadar önemlidir?

Muhtemelen her birimiz, böceksiz bir dünyanın hayalini kurarız. Olmasalardı çok da iyi olurdu değil mi?

Fakat onlar bu dünyada, tahmin ettiğimizden çok daha fazla bir işleve sahip.

Böcekler; gıda mahsullerinin çiçeklerini tozlaştıran arılardan, ormanlardaki ölü ağaçları geri dönüştüren termitlere kadar oldukça önemli görevlere sahiptir.

böcekler

Bunun yanında toplamda yaklaşık 1 milyon böcek türü tanımlanmış olup, milyonlarcası hâlâ keşfedilmeyi bekler. Böcekler, gezegendeki tüm hayvan türlerinin %70’ini temsil eder ve toplam biyokütleleri, insanlarınkinden 16 kat fazladır.

Yani tozlayıcılar, besin geri dönüşümcüleri, diğer canlıların besin ihtiyacını karşılayan türler ve kısaca tüm böcekler, belirli amaçlar için Dünya’daki yaşam için gereklidir.

Bu canlılar; kertenkeleler, kuşlar, yarasalar, amfibiler ve tatlı su balıkları da dahil olmak üzere pek çok hayvanın temel besin kaynağıdır. Böceklerin olmadığı bir dünyada, bu canlıların hayatta kalması da oldukça zor olur. 

Aslında böceklerin insan toplumu üzerindeki etkisi hem iyi hem de kötü yönde oldukça fazladır.

arı

Böcekler mahsulleri tozlaştırır ve aynı zamanda alternatif bir protein kaynağıdır. Yani böceklerin olmadığı bir senaryoda çoğumuzun aç kalacağı sonucuna ulaşılır. Fakat aynı zamanda mahsul hasarında, yılda 250 milyar dolarlık bir kayba da sebep olurlar.

Örneğin böcek sınıfından sivrisinekler, taşıdıkları ve ısırdıkları insanlara bulaştırdıkları hastalıklar sebebiyle yılda ortalama 800.000 kişinin ölümüne sebep olur. Aynı zamanda bu canlılar, dünyadaki en ölümcül hayvanlardır. 

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

6
2
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
6
2
1
1
0