Bosch, Elektrikli Otomobiller İçin 1.5 Milyar Dolara ABD'li Çip Üreticisini Satın Alıyor

8
1
0
0
0
Bosch, ABD'li yarı iletken üreticisi TSI Semiconductors'ü satın alacağını duyurdu. Şirket, bu satın alma için 1.5 milyar doları gözden çıkardı. İşte Bosch'un geleceğe yönelik planları...

Almanya merkezli elektronik ve mühendislik devi Bosch, yarı iletken dünyası için önemli olan bir açıklama yaptı. Yapılan resmi açıklamada, bugün pek çok üründe çiplerini gördüğümüz ABD'li şirket TSI Semiconductors'ün satın alınacağı belirtildi. Bosch, bu satın alma için 1.5 milyar dolarlık yatırım yapmayı kabul etti.

Bosch, TSI Semiconductors'ü satın aldıktan sonra özellikle de silisyum karbür çiplere odaklanacak. Bu çipler, özellikle de elektrikli otomobiller için kritik önem arz ediyor. Bosch tarafından yapılan açıklamada, silisyum karbür çiplerin elektrikli otomobillerdeki menzili artırdığı (yaklaşık yüzde 6) ve şarj verimliliğini artırdığı (yüzde 50'ye kadar daha az enerji tüketiyor) ifade edildi. Ancak Bosch'un geleceğe yönelik planları, elbette sadece silisyum karbür çiplerden ibaret değil.

İlk çipler 2026 yılında üretilmiş olacak

Bosch yarı iletken işini genişletiyor

Bosch tarafından yapılan açıklamalarda, TSI Semiconductors'ün ABD'nin Roseville isimli kentinde bulunan fabrikasının son teknolojiyle donatılacağı ve ardından da hızlıca çip üretimine geçileceği belirtildi. Yapılan planlamaya göre ilk çipler 2026 yılında üretilmiş olacak. 2030 yılına geldiğimizde ise Bosch'un sadece silisyum karbür çiplerini değil, farklı teknolojilere sahip çiplerini de göreceğiz.

Bosch, bu devasa yatırımdan oldukça memnun. Şirketin üst düzey yöneticilerinden Markus Heyn, "Yarı iletken operasyonlarımızı uluslararası ölçekte genişleterek, elektrikli araç pazarındaki yerel varlığımızı güçlendireceğiz." ifadelerini kullandı. 

Kaynak : https://www.bosch-presse.de/pressportal/de/en/rising-demand-for-sic-chips-bosch-plans-to-acquire-u-s-chipmaker-tsi-semiconductors-253824.html
8
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
8
1
0
0
0