Bosch ve Daimler, Tamamen İnsanın Aradan Çıktığı Otonom Park Sistemi Onayını Aldı

14
2
2
1
0
Kendi alanında en çok bilinen firmalar olan Alman devleri Bosch ve Daimler, otonom araçlar konusunda yeni bir adım attı. Stuttgart'taki Mercedes-Benz Müzesi'nde yer alan otonom park etme sistemi için alakalı merciden izin alan firmalar, böylece vale park servisinde yeni bir dönem başlatmayı hedefliyor.

İki Alman devinin anlaşarak ortaya koyacağı çalışmada, otonom vale park sistemine bir telefon uygulamasıyla erişilmesine izin veriliyor. Dünyadaki 4. seviye ilk otonom park sistemi olacak olan bu uygulama konusunda Bosch Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Markus Heyn, “Yetkili makamların vermiş olduğu bu karar, otonom vale park servisi gibi inovasyonların ilk olarak Almanya’da mümkün olduğunu gösteriyor. Sürücüsüz sürüş ve park etme, geleceğin mobilitesinin önemli yapı taşları. Otonom park etme sistemi, otonom sistemler geliştirme yolculuğumuzdaki kat ettiğimiz mesafeyi gösteriyor” ifadelerini kullanıyor.

mercedes bosch

Bosch ve Daimler, sürücüsüz park sistemi konusunda yetkili makamlardan izin alırken en büyük önceliğinin güvenlik olduğunu belirtmiş. Alman belgelendirme kurumu TÜV Rheinland’dan müfettişler ise projeyi inceledikten sonra firmaların bu iddialarında haklı olduğunu ortaya koymuş.

Değerlendirme sonrasında ayrıntılı bir güvenlik konsepti oluşturulurken bu durum insana olan ihtiyacı sıfıra indiriyor. Telefonunuza indireceğiniz uygulama vasıtasıyla aracınızın otoparka girişi, çıkışı ve park yerine kadarki süreç içerisinde her şey otomatik olarak gerçekleştirilebiliyor.

Bu ortaklıkta Bosch akıllı otopark altyapısını sağlaken, Daimler de otomotiv teknolojisiyle katkıda bulundu. Proje ilk olarak 2015 yılında geliştirilmeye başlanmış; 2017 yılında pilot testleri başlamış ve Mercedes-Benz'in müzesinde deneme aşamasına sokulmuştu. Gerekli izinlerin alınmasıyla beraber, insanlar artık bu otonom park yerinden dilediklerince yararlanabilecekler.

Kaynak : http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/bosch-ve-daimler-insan-gozetimi-olmaksizin-surucusuz-park-etme-icin-onay-aldi-41284984
14
2
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
14
2
2
1
0