• Anasayfa
  • Yaşam
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Bilim Hakkında Açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Türkiye, Bilim İnsanları İçin Bir Cazibe Merkezi Olacak"

205
28
11
4
2
2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bilime ve bilim insanına sahip çıkılması gerektiği konusunda açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2019 Profesör Doktor Fuat Sezgin Yılı Toplantısı kapsamında bazı açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı, bilimin önemini vurgularken bilim insanlarının da önünün açılması gerektiğini belirtti.

Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapılan toplantıda Erdoğan, Fuat Sezgin gibi bir bilim insanının Türkiye'den uzaklaştırılmasının büyük bir hata olduğunu belirterek bu durumun tarihimiz için büyük bir hata olduğunu söyledi. Fuat Sezgin'in İstanbul Üniversitesi'nden uzaklaştırılmasının sebebinin İslam üzerine yaptığı çalışmalar olduğunu söyleyen Erdoğan, "Fuat Hoca İslam değil de Roma, Bizans tarihi çalışmış olsaydı hayatının sonuna kadar İstanbul Üniversitesi'nde kalmaya devam ederdi." dedi.

Bilim insanlarının önemine vurgu yapan Erdoğan, bilim insanlarının korunması gerektiğinin altını çizdi. "Biz sahip çıkmazsak Almanlar sahip çıkar." diyen Erdoğan, bu konunun sebeplerinin çok iyi anlaşılması gerektiğini ifade etti. 

Oluşturulan kütüpanelere de değinen Erdoğan, Türkiye'nin büyük çaplı bir kütüphanesinin eskiden olmadığını ancak Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne yapılan kütüphanenin 5 milyon adet kitaptan oluştuğunu söyledi. İstanbul'da bulunan Rami Kışlası'nı da kütüphaneye çevimek için çalışmaların devam ettiğini açıklayan Erdoğan, o kütüphanede de 6 milyon adet kitabın bulunacağını belirtti. Cumhurbaşkanı, Türkiye'yi önümüzdeki dönemlerde çok büyük bir cazibe merkezi yapmak için çalışacaklarını ifade etti.

Kaynak : https://tr.sputniknews.com/turkiye/201905231039135727-erdogan-ilme-sevdaliysaniz-ilmin-ilim-adamlarinin-onunu-acacaksiniz-biz-bunu-yaptik/
205
28
11
4
2
Emoji İle Tepki Ver
205
28
11
4
2