DASK, Depremin Yaralarını Sarmak İçin Kullanılacak Toplam Fon Büyüklüğünü Açıkladı

13
5
5
1
0
Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Genel Müdürü Selva Eren, Kahramanmaraş depremi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Eren, DASK'ın depremdeki zararı karşılayacak güce sahip olduğunu söyledi.

Türk Reasürans ve Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Genel Müdürü Selva Eren, 6 Şubat'ta Kahramanmaraş'ta gerçekleşen çifte deprem ile ilgili açıklamalarda bulundu. Yaşanan deprem sonra büyük sorumluluklardan bir tanesinin de kendilerine düştüğünden bahseden Selva Eren, kurum olarak hazır olduklarını söyledi.

DASK Genel Müdürü Selva Eren'e göre kurum, depremin gerçekleştiği an itibarıyla teyakkuza geçmiş durumda. Bu bağlamda, yıkılan evlerdeki incelemelerin en kısa sürede yapılacağından bahseden Eren, depremin merkez üssü Kahramanmaraş'ta TIR, diğer illerde ise mobil ofisler aracılığıyla hizmet vereceklerini açıkladı. 

Reasürans: sigorta şirketlerinin üstlerindeki riskleri tekrar sigortalatarak kendilerini güvence altına alması.

117 milyar TL ödeme gücüne sahibiz!

DASK

Doğal Afet Sigortaları Kurumu, deprem gibi doğal afetlerde hasar gören binalar için mülk sahiplerine belirli ödemeler yapıyor. Bu bağlamda; Selva Eren tarafından yapılan açıklamaya göre kurumun şu an için 117 milyar lira ödeme gücü bulunuyor. Eren şöyle konuştu:

Bugün itibarıyla biriken deprem fonlarımız 23 milyar TL seviyesinde olup, sigortacılık tekniği çerçevesinde bu tutarın üzerine eklediğimiz ciddi miktarda reasürans koruması ile toplamda 117 milyar TL ödeme kapasitemiz ile bu ve benzeri birçok depremde sigortalarımızın hasarlarını tazmin edecek finansal güce sahibiz. Operasyonel süreçlerde ise olası büyük bir afete hazırlıklı olmak adına yenilediğimiz bilgi sistemleri altyapımız, beklediğimiz performansta, sorunsuz ve kusursuz hizmet sunmamıza imkan sağlamaktadır.

30 binden fazla başvuru geldi: İlk ödemeler de yapıldı!

DASK, ödeme yapmaya başladı

Selva Eren'e göre DASK'a 30 bini aşkın hasar tespit bildirimi yapıldı ve bunların tespiti için çalışmalar başladı. Hatta DASK kaynaklı ilk ödemeler de çoktan yapılmış durumda. DASK Genel Müdürü Selva Eren'in bu konudaki açıklamaları şöyle oldu:

Şu ana kadar tarafımıza ulaşmış 30 bini aşkın hasar ihbarı işleme alınmış olup eksper görevlendirmelerine başladık. Depremin üzerinden henüz 24 saat geçmeden ilk hasar ödememizi gerçekleştirdik ve hasar ödemelerimizi hızla sürdürüyoruz. DASK olarak, bağlı bulunduğumuz Hazine ve Maliye Bakanlığımız ve düzenleyici üst kurumumuz Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumumuzdan destek alarak tüm ekibimiz ile gerek bölgede gerekse merkezimizde görevimizi yerine getiriyoruz.

Eğer siz de sahibi olduğunuz veya kiracı olarak yaşadığınız hanenizde DASK yaptırdıysanız,  Alo DASK 125, e-devlet ve web sitesi aracılığı ile hasar tespit başvurusunda bulunabilir, yapılacak inceleme sonrası ödeme alabilirsiniz.

Kaynak : https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/turk-reasurans-ve-dogal-afet-sigortalari-kurumu-genel-muduru-eren-dask-tum-gucuyle-hazir/2814231
13
5
5
1
0
Emoji İle Tepki Ver
13
5
5
1
0