Dolandırıcılar, Depremzedeyle Konuştuklarını Öğrenince İnsafa(!) Geldi: "Çok Dolandırıcı Var, Dikkatli Olun"

31
3
1
1
0
Elazığ'da bir dolandırıcı, bir depremzedeyi dolandırmaya kıyamadı(!). Trajikomik olayın detayları, dolandırılmaktan son anda dönen depremzedenin WhatsApp mesajlarını paylaşmasıyla ortaya çıktı.

Türkiye, 6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş depremlerinin yaralarını sarmaya çalışırken bölgeden dikkat çeken haberler gelmeye devam ediyor. Bu kez iddialara göre bir kiralık otomobil dolandırıcısı, depremzede ile konuştuğunu fark edince adeta insafa geldi ve vatandaşa 'dolandırılmaması için' yardımcı olmaya çalıştı. Gelin bu garip olaya yakından bakalım.

Edinilen bilgilere göre depremzede, numarasına ulaştığı Elazığ'daki dolandırıcıyla WhatsApp üzerinden iletişime geçti. Depremden korktuğu için eve giremediğini, bu yüzden de araba kiralamak istediğini söyleyen vatandaş, kendisinin bile beklemediği bir cevap ile karşılaştı. Dolandırıcı, "Hocam biz dolandırıcıyız. Ben depremzede dolandıramam. Araç kiralama dolandırıcısı çok var." diyerek, depremzedeyi kendisi gibi dolandırıcılardan korumaya çalıştı.

İşte WhatsApp'ta gerçekleşen dolandırıcılık hikayesinin ekran görüntüleri:

depremzedeye üzülen dolandırıcı

Paylaşılan ekran görüntülerine baktığımızda, dolandırıcının vatandaşı dolandırmadığı gibi, en popüler araç kiralama şirketlerinin internet sitelerini paylaştığını ve "Havale EFT ile sakın para atmayın." şeklinde uyarılarda bulunduğunu görüyoruz. Bu ekran görüntüleri, kelimenin tam anlamıyla ağlanacak halimize güldürüyor...

Konusu açılmışken, araba kiralama dolandırıcılığının Türkiye'de sıklıkla yaşandığını belirtmekte fayda var. Sahte internet siteleri kuran dolandırıcılar, ellerinde araba varmış gibi davranıp, vatandaştan havale veya EFT yöntemiyle para alıyor. Araba kiraladığını düşünen vatandaş, arabanın gelmemesi ve hiçbir muhataba ulaşamaması sonucunda dolandırıldığını anlıyor. Bu yüzden, yukarıdaki dolandırıcının da belirttiği gibi internet üzerinden kiralama yaparken en bilindik markalardan şaşmamak ve online ödeme yapmamak önemli.

31
3
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
31
3
1
1
0