Dünya Sağlık Örgütü, Deprem Sonrasında En Yüksek Seviye Olan '3. Seviye Acil Durum' İlan Etti

32
2
0
0
0
Dünya Sağlık Örgütü, Kahramanmaraş merkezli ve birden fazla ilde büyük yıkıma yol açan depremlerin ardından 3. seviye acil durum ilan etti.

Kahramanmaraş merkezli iki büyük deprem, özellikle merkez ili, Hatay’ı ve Adıyaman’ı büyük bir acıya boğdu. Depremin üçüncü gününde bölgedeki durum hala net değilken, Dünya Sağlık Örgütü’nden kritik bir karar çıktı.

Dünya Sağlık Örgütü, Türkiye ve Suriye’de büyük bir yıkıma ve yüksek sayıda can kaybına yol açan deprem sonucunda 3. seviye acil durum ilan etti. 3. seviye acil durum, Dünya Sağlık Örgütü’nün en yüksek acil durum seviyesi. Açıklamayı, DSÖ Avrupa Bölgesi Direktörü Dr. Hans Kluge yaptı.

DSÖ’nün 3. seviye acil durumu nedir?

deprem

DSÖ’nün 3. seviye acil durum ilanı, bir veya birden fazla ülkenin büyük çaplı bir acil durum içinde olduğunu, DSÖ’nün en yüksek seviyede yardım edeceği anlamına geliyor. DSÖ, acil durum için tüm mobilitesini bölgeye yoğunlaştırıyor.

Bununla birlikte acil durum için DSÖ bünyesinde koordinasyonu sağlayacak yetkilendirmeler yapılıyor. Tüm süreç, DSÖ Acil Sağlık Programı bünyesinde ilerletiliyor. Saha, operasyonel gözetim ve teknik ve operasyonel destek için üç farklı direktör atanıyor.

32
2
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
32
2
0
0
0