En Büyük Hava Aracı Airlander 10 Test Uçuşunda Yere Çakıldı

1
0
0
0
0
Koca bir popoya benzetilen ve aynı zamanda dünyanın en büyük hava aracı olan Airlander 10, ilk kazasını test uçuşunda yaptı.

İlk bakıldığında insanın içinden “tövbe yarabbim” dedirten, şekil şemal itibariyle koca bir popoya benzetilmesine rağmen “dünyanın en büyük hava aracı” olarak rekor kıran Airlander 10, test uçuşu sırasında ilk kazasını yaptı.

25 Milyon Pound değere sahip olan 100 metre uzunluğundaki Airlander 10, çarşamba günü yaptığı ilk test uçuşunda 10 ton yük ile beraber havanmıştı. Ancak İngiltere’de yaptığı test uçuşunda ilk kazasını da yapan Airlander 10, Bedford kentindeki Cardington Havaalanı’na çaptı. Kaza sonrasında uçuş ekibinden herhangi birinin burnu bile kanamazken Airship ya da zeplin olarak adlandırılan bu tarz araçlardan vazgeçirten 1937’deki o büyük Hindenburg faciasının ardından ilk kaza da gerçekleşmiş oldu.

16.000 feet yüksekliğe ve 140km hıza sahip olan Airlander 10’un bu kazasından sonra projede herhangi bir değişiklik olacak mı göreceğiz. Yalnız aşağıdaki videodan da görebileceğiniz gibi gelmiş geçmiş en yavaş gerçekleşen kaza olabilir.

1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0