Yiyecek ve İçecek Paketlerinin Üstündeki Etiketlerin Hayal Bile Edemeyeceğiniz Maddi Değeri Açıklandı

14
2
1
1
1
Günlük hayatta her yerde gördüğümüz ve çeşitli amaçlarla kullanılan etiketler, tahminlerinizin ötesinde maddi değere sahip. Öyle ki etiket sektörü, milyarlarca dolarlık ihracatın da kaynağı olabilir.

Satın aldığınız her bir ürünün ambalajı, hangi ürünü tercih edeceğiniz konusunda büyük bir rol oynuyor. Ürünün ambalajlı olması bile ürünün tüketimini artırırken, ambalaj üzerindeki tasarım, algımız doğrudan etkiliyor. Dolayısıyla markalar, ürünlerinin ambalajlarına müthiş derecede emek ve para harcıyor.

Ambalaj sektörü, dünya çapında olduğu gibi ülkemizde de büyük bir önem arz ediyor. Öyle ki Ambalaj Sanayicileri Derneği’nin verilerine göre sektör, 2021 yılında 6,5 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi. 2022 yılının ilk çeyreğinde ise %20 oranında büyüdü. Fakat işin şaşırtıcı ve birçoğunuzun bilmiyor olabileceği bir yönü daha var.

Ambalajlarda gördüğünüz etiketlerin bile kendi başına milyar dolarlık bir sektör olduğunu biliyor muydunuz?

etiket

Ambalajlarda gördüğümüz her bir etiketin tasarımı ve üretimi bile kendi başına milyar dolarlık bir sektör oluşturuyor. “Etiket sektörü” olarak anılan bu sektör, ülkemizde de büyük bir yatırım alanına dönüşmüş durumda. Peki, bu etiketler neden bu kadar önemli? Gelin, bu konunun cevabını işin uzmanlarıyla alalım.

Önce etiketin ne olduğunu öğrenelim:

etiket

Etiketler, aslında sadece ambalajlarda karşımıza çıkmıyor. Bazıları gözümüzden kaçabilecek kadar küçük olan etiketlerin üretildiği bu sektör, giyimden otomobile, gıdadan barkodlara ve QR kodlara kadar her yerde karşımıza çıkıyor. Bilgisayarınız üzerinde bulunan işlemci ve ekran kartı etiketleri bile aslında bir etiket şirketi tarafından tasarlanıyor, üretiliyor ve markalara satılıyor.

Etiketler, ürünün üretildiği yer, kullanım alanı, güvenlik önlemleri, kullanım talimatlarını bildiren işaretler ve ürün veya ürün ambalajının nasıl yok edilmesi gerektiği gibi kritik bilgileri müşterilere sunuyor.

Peki Türkiye, etiket sektöründen ne kazanabilir?

etiket

Etiket sektörü hakkındaki çarpıcı bilgiler, Türkiye merkezli etiket şirketi “Etiketten Endüstriyel Ürünler Sanayi” tarafından daha önce paylaşılmıştı. Etiketten Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Arabul, etiket sektörünün 10 milyar dolarlık ihracat potansiyeline sahip olduğunu ifade  ediyor.

Yani Arabul’un açıklamasına göre etiket sektörü, en az ambalaj sektörü kadar değere sahip. Zira Ambalaj Sanayicileri Derneği, Türkiye’nin ambalaj sektöründeki 2023 ihracat hedefini de 10 milyar dolar olarak açıklamıştı.

Etiket sektörünün Türkiye’de sürekli gelişen bir pazar olduğunu paylaşan Arabul, kendi hedeflerini de açıkladı. Arabul, Türkiye’nin en büyük ilk 500 kuruluşu arasında olmak istediklerini paylaştı. Arabul, hedeflerini açıklamaya şu şekilde devam etti:

“Kurumsal firmalarla kurumsal bir yapıda sürdürülebilir büyüme planlarımız doğrultusunda yatırımlarımıza önümüzdeki süreçlerde de devam edeceğiz. Şu anda 3 bin metrekare olan kapalı üretim alanımızı 7 bin metrekareye çıkarmanın hazırlığı içindeyiz. İlk etapta İstanbul olmak üzere daha sonraları da bazı önemli illerde şubeler açmayı planlıyoruz. Bu planımızı yurt dışı için de uygulayacağız. Üretime yönelik makine yatırımlarımızın haricinde dijital altyapımızı da güçlendiriyoruz.”

Etiketten kimdir?

2014 yılında etiket sektörüne giriş yapan Etiketten, plastik ya da PVC etiket olarak da bilinen ve özellikle otomobillerde kullanılan ‘leksan etiketler’, otobüslerde gördüğümüz işaretlere benzer ‘çıkartma etiketleri’, ‘alüminyum etiket’, QR barkod etiketler ve ürün ambalajları üzerindeki etiketler ve plastik tabakalardan oluşan traffolyte etiketlerin üretimini gerçekleştiriyor.

14
2
1
1
1
Emoji İle Tepki Ver
14
2
1
1
1