Bugünlerde Ülkemizde Etkisini Gösteren 'Eyyamıbahur Sıcakları' Tam Olarak Ne Anlama Geliyor?

30
10
6
4
3
Ülkemizde bugünlerde eyyamıbahur sıcaklarının etkisini fazlasıyla hissediyoruz. Peki, eyyamıbahur ne demek? Neden bu günlere özel bir isim verildi?

Temmuz ayını ardımızda bıraktığımız ve Ağustos'a merhaba dediğimiz bugünlerde Türkiye genelinde yüksek sıcaklıklar göstermeye devam ediyor. Sıcaklıkların özellikle önümüzdeki günlerde artması beklenirken, internet dünyasında ‘eyyamıbahur’ terimi dolaşmaya başladı. Peki, eyyamıbahur ne demek?

Unutmadan, bu sıcak günlerde dikkat etmemiz gereken bazı önemli noktalar da var. Hem eyyamıbahurun anlamınaa hem de dikkat etmemiz gereken bu noktalara içeriğimizin devamınde değindik.

Eyyamıbahur nedir?

eyyamıbahur

Eyyamıbahur, en sıcak ve boğucu günlere verilen Arapça kökenli bir sözcüktür. Kuzey yarımkürede temmuz ve eylül tarihleri arasında yaşandığı kabul edilir. Eyyamıbahur, Prof. Dr. Hüseyin Toros’a göreyse Türkiye’de ülkemizin konumu nedeniyle temmuz ayının son günleri ve ağustos ayının ilk günlerinde görülmektedir.

Sıcak günler için kullanılan eyyamıbahur, tarih boyunca diğer dillerde de karşılık buldu. Yaz aylarının en sıcak günleri için İngilizcede ‘dog days’, İspanyolcada ‘canicula’ ve Almanca’da ise İngilizce’yle aynı kelime dizilişini taşıyacak şekilde ‘hundstage’ terimleri kullanılıyor.

Eyyamıbahur günleri, tehlikeli günler olarak da biliniyor:

Yılın en sıcak günlerini temsil eden eyyamıbahur, aslında halk için de bir uyarı niteliği taşıyor. Kendisine isim dahi verilecek kadar sıcak geçen bu günler, özellikle kalp ve göğüs hastalıkları olanlar için riskli dönemlerdir. Pek çok kişide aşırı stres ve asabiyet görülürken, aşırı sıcaklar nedeniyle orman yangınları da başlayabilmektedir. Eyyamıbahurda enerji hattı kabloları esneyebilir, yollar eriyebilir, demiryolu rayları genleşebilir. Bu durumlar, dolaylı olarak can ve mal kaybına neden olabilir.

30
10
6
4
3
Emoji İle Tepki Ver
30
10
6
4
3