Fahrettin Koca'dan COVID-19 Açıklaması: Kapanma Asla Olmayacak!

14
4
2
1
0
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, COVID-19 ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, bundan sonra hiçbir toplu aşı uygulaması yapılmayacağını ve kapanmaya gidilmeyeceğini söyledi.

Sosyal medya kullanıcıları, son günlerde COVID-19 pandemisiyle ilgili çok fazla paylaşım yapmaya başladılar. Sosyal medyayı yakından takip eden kullanıcılar bilir, geçtiğimiz hafta sonu "Hayat Eve Sığar" uygulamasına gönderilen bir güncelleme, Türkiye'de yeniden kapanma ve COVID-19 tedbirlerinin uygulanmaya başlayacağına ilişkin iddiaların ortaya atılmasına neden oldu. Pek çok kişi, olası bir kapanmaya tepki gösterdi.

Şimdiyse konuyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. COVID-19 pandemisine ilişkin bir numaralı muhatabımız olan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medyada konuyla ilgili bir açıklamada bulundu. Bakan Koca, yeni bir kapanmaya da zorunlu aşı uygulamasına da kapıları kapattı. "85 milyon müsterih olsun." diyen Fahrettin Koca, bundan sonraki süreçte grip ile nasıl mücadele ediliyorsa COVID-19 ile de öyle mücadele edileceğini söyledi. Fahrettin Koca'nın açıklaması, COVID-19'un Türkiye'nin gündeminden çıktığı anlamına geliyor.

Fahrettin Koca'nın COVID-19 açıklaması şöyle:

Fahrettin Koca

Bilindiği gibi, Erzin Devlet Hastanesi Başhekimimiz Dr. Ersin Mahmutluoğlu’nu yakın bir tarihte kaybettik. Kendisine tekrar Allah’tan rahmet diliyorum. Ne acıdır ki arkadaşımız Dr. Ersin’in vefatı, bilhassa hekimleri üzecek şekilde anılmaya, adeta bir kara propaganda aracı olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Bu propaganda, Eris varyantı sebebiyle, tıpkı salgının başlarındakine benzer, şu an için asla gerçekçi ve gerekli olmayan, bilimsellikten tamamen uzak tedbirlerin uygulanmasına ve aşı kampanyaları başlatılmasına yöneliktir. Her ürünün üreticisi gibi, aşı üreticileri de ürettikleri ürünün daha fazla alıcı bulmasını isteyebilirler. Ama bilim buna bakmıyor! Gereksiz bir ilacı kim kullanmak ister, onu hangi hekim önerebilir? Öneriyorsa, o tıp ahlakına bağlı bir hekim midir? Hastayla ilişkisi dışında, olası başka ilişkileri de akla gelmez mi?

Bilim adına bilime aykırı girişimlerde bulunanları ve ülkemizin gereksiz yere “sosyal bir depresyona” sürüklenmesinde sakınca görmeyenleri bilimin tarafsızlığını, sorumluluğunu üstlenmeye davet ediyorum. Kim ne derse desin, spekülasyonlardan hareketle, gerçekçi veriler olmadığı halde yapılmayacak olanı yapmayacağız. Sosyal depresyon da büyük bir sağlık sorunudur.

COVID-19'la mücadelede, radikal tedbirler almaktan aşı uygulamasına, insanımızın sağlığı için ne gerekiyorsa hepsini, milletçe uyum içinde yaptık. Şimdi gündemde olan küresel ve yerel propaganda, eski tecrübenin haklı endişesinden hareketle bir boyun eğdirme çabasıdır. Boyun eğmeyiz, eğmeyeceğiz. Bu söz konusu bile olamaz. Toplu bir aşı kampanyası ya da kapanma benzeri tedbirler asla uygulanmayacak. COVID-19, artık griple nasıl mücadele ediliyorsa tıpkı öyle mücadele edilecek bir hastalıktır. 85 milyon müsterih olsun.

Genç yaşta kaybettiğimiz hekim arkadaşımız bu yönden de talihsiz. Adı, etik dışı emel sahiplerinin dilinde. Kendisinin vefat nedeni çok açıktır. Dr. Ersin Mahmutluoğlu’nun 35 yaşından itibaren kalp yetmezliği rahatsızlığı vardı. Dr. Ersin, bu rahatsızlığına bağlı olarak gelişen hastalıklarıyla birleşen solunum yolu enfeksiyonu sebebiyle hayatını kaybetti. Yapılan 3 ayrı PCR testi sonucunda kendisinin COVID-19 olmadığı anlaşılmıştı. Buna rağmen, bilimsel mantıkla sağlaması yapılmış bir içerik sunuyormuş gibi görünerek, bilimsel karşılığı olmayan birtakım yorumlarda bulunanlar talihsiz bir davranış örneği sergilediler. Bugün konuşulanların ömrü kısa olacak, bilimin sözünün ömrü uzundur.

Hekimliğin rengi beyazdır. Bir hekime, kara propaganda yakışmaz. Arkadaşımız Dr. Ersin Mahmutluoğlu adının karıştırıldığı tezvirattan incinmesin, nur içinde yatsın.

Fahrettin Koca'nın açıklamasına buradan ulaşılabilir.

Hatırlamak isteyenlere: Türkiye'de COVID-19 kapanmaları ne zaman gerçekleşti?

  • 16 Mart 2020'de okullar, ibadethaneler ve eğlence merkezleri kapatıldı.
  • 2-3 Nisan 2020'de bazı yerlere gidenlere 14 gün karantina uygulaması başladı. THY, tüm yurt içi uçuşlarını iptal etti. 1 Ocak 2000 ve üzeri doğumlular için sokağa çıkma yasağı getirildi. Büyükşehirler arası geçiş yasaklandı.
  • 10 Nisan 2020'de ilk büyük sokağa çıkma yasağı uygulandı. Vatandaş, hafta sonu boyunca evde kaldı.
  • 23-26 Nisan 2020 tarihleri arasında genel sokağa çıkma yasağı uygulandı.
  • 1-3 Mayıs 2020 tarihleri arasında yine sokağa çıkma yasağı uygulandı.
  • 4 Mayıs 2020'de kısıtlamalarda esnemeye gidildi.
  • 14 Nisan 2021'de 2 hafta sürecek kısmî kapanma uygulandı.
  • 29 Nisan- 17 Mayıs 2021 tarihleri arasında tam kapanma uygulandı.
14
4
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
14
4
2
1
0