Google Asistan’a “Çocuk Modu” ve Ebeveyn Denetimi Geliyor: Artık Çok Daha Güvenli Olacak

1
1
1
0
0
Dünyanın en popüler asistan uygulamalarından olan Google Asistan'a çocuk modu ve yeni ebeveyn denetimleri geliyor. Bu mod sayesinde çocuklar internetteki bilgilere çok daha güvenli ve kolay bir şekilde erişebilecek.

Dünyanın en çok kullanılan sesli asistanlarından birisi olan Google Asistan, sunduğu özellikler sayesinde pek çok Android kullanıcısının hayatını kolaylaştırıyor. Özellikle Apple’ın asistanı Siri ile karşılaştırıldığında Tony Stark’ın Jarvis’i gibi duran Google Asistan’ın yapabileceklerinin neredeyse sınırı yok.

Google, sürekli olarak yeni özelliklerle donattığı asistan uygulamasına çok yakında bir çocuk modu ekleyeceklerini açıkladı.

“Çocuk dostu” cevaplar verecek

Bu yeni çocuk modu sayesinde ebeveynler çocuklarının Google Assistan’ı kullanarak müstehcen ya da aşırı karmaşık soruların cevaplanmasının önüne geçecek. Bu özellik aktifleştirildiğinde Asistan, pek çok konu hakkında sorulan soruları çocukların anlayabileceği şekilde cevaplayacak. Ayrıca bu özellikle birlikte yeni bir ebeveyn modu da Google Asistan uygulamasına eklenecek. Google’ın aile erişimi uygulaması olan Family Link üzerinden çocuğunun Google hesabını ekleyen ebeveynler, çocuklarının YouTube, YouTube Music, YouTube Kids ve tüm Google uygulamalarında belirli bir yaş sınırının üzerinde olan, küfür içeren ya da şiddet içeren içerikleri engelleyebilecek. Tüm bunlara ek olarak ebeveynler, çocukların belirli sitelere girmesini de engelleyebilecek.

Asistan uygulamasına ayrıca çocuk sözlüğü eklenecek ve çocukların sordukları kelimelerin anlamları bu sözlükteki anlamına göre açıklanacak. Çocuk Sözlüğü özelliğinin Google’ın da desteğiyle birlikte uzman pedagoglar tarafından özenle hazırlandığını da belirtelim.

Çocuğunuzun sesini tanıyacak

Google’ın yıllar geçse de ülkemizde kullanıma sunmadığı OK Google” özelliği, çocuk modunun aktif çalışmasında büyük rol oynayacak. Özellikle ortak kullanılan ve Google Asistan’a sahip olan cihazlar, çocukların sesini algılayıp çocuk modunu otomatik olarak aktif edebilecek.

Yapılan açıklamada çocuk modu ve yeni ebeveyn denetimlerinin önümüzdeki haftalarda Google Nest Hub ve diğer ev sistemleri başta olmak üzere tüm Google Asistan destekli cihazlara geleceği belirtildi.

Kaynak : https://www.xda-developers.com/google-assistant-kid-friendly-voices-parental-controls/
1
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
1
0
0