Kullanılmayan Google Hesapları Bugün İtibarıyla Silinecek: Hesabınızı Nasıl Kurtarabilirsiniz?

29
7
2
1
0
Google, uzun süre kullanılmayan hesapların ele geçirilme ihtimalinin yüksek olduğu gerekçesiyle mayıs ayında politika güncellemesine gittiğini duyurmuş ve 24 aydan uzun süre aktif olmayan Gmail hesaplarını sileceğini açıklamıştı. Şirket, bugün itibarıyla milyonlarca Gmail hesabını silecek.

Google, geçtiğimiz mayıs ayında uzun süredir kullanılmayan hesapların ele geçirme riskinin çok daha fazla olduğunu söyleyen bir blog gönderisi yayımladı. Teknoloji devi, bu nedenle de politika değişikliklerine gideceğini açıkladı.

Google'ın politika değişikliği, uzun süredir aktif olmayan Gmail hesaplarını etkileyecek. 24 ay, yani 2 yıldır kullanılmayan hesaplar, bugün itibarıyla silinecek.

Milyonlarca Gmail hesabı, bugün itibarıyla silinecek

Google, yaptığı açıklamada kullanılmayan hesapların Aralık 2023 itibarıyla silineceğini duyurdu. Yani bugünden itibaren, 24 aydır faaliyette bulunmayan milyonlarca hesap kaldırılmış olacak.

Şirket, bu politika değişikliğinden önce uzun süredir aktif olmayan hesaplarda direkt olarak hesabı silme gibi bir uygulama yapmıyordu. Bunun yerine sadece hesabın içindeki içerikleri kaldırıyordu. Ancak ele geçirilme ihtimali nedeniyle artık hesapların kendisi silinecek. Silinecek hesaplar da uygulama öncesi bilgilendirilecek.

Bu uygulamanın yalnızca kişisel hesapları etkileyeceğini belirtelim. Organizasyonlar ve işletme gibi türlerdeki hesaplarda böyle bir şey yaşanmayacak.

Google hesaplarınızı nasıl aktif tutabilirsiniz?

Eğer aktif olarak Google hesabınıza giriş yapıyorsanız, hesabınız güvende demektir. Ancak bunun dışında da hesabınızın silinmemesi için yapmanız gereken tek şey aktif olmak. Bunun için şunları uygulayabilirsiniz;

  • E-posta okuma veya gönderme
  • Google Drive'ı kullanma
  • Hesaba bağlı bir YouTube videosu izleme
  • Google Play Store'dan bir uygulama indirme
  • Google Aramayı kullanma
  • Üçüncü taraf bir uygulama veya hizmette oturum açmak için Google ile Oturum Aç'ı kullanma
29
7
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
29
7
2
1
0