Utanmasa Olimpiyatlara Katılacak: Google, Profesyonel Gibi Masa Tenisi Oynayan Robot Geliştirdi [Video]

9
2
1
0
0
Google, masa tenisi tutkunlarına sıkı bir rakip olacak özel bir robotik kol geliştirdi. Eğitilmiş bir yapay zekaya sahip olan robotik kol, 340 seferlik bir masa tenisi rallisi gerçekleştirdi.

ABD merkezli teknoloji devi Google'ın yapay zeka üzerine çalışan mühendisleri, "i-S2R" olarak isimlendirilen bir robot kol geliştirdiler. Bu robot kol, masa tenisi oynamak için eğitildi ve oldukça da başarılı oldu. Robot kol, bir karşılaşmada 340 seferlik ralli yapmayı başardı.

Google mühendisleri, robot kolu Sim2Real isimli bir eğitim yönteminden faydalanarak geliştirdiler. Bu yöntem, yapay zekaya simülasyon ortamında verilen eğitimin, gerçek dünyada test edilmesini içeriyordu. Bu yöntem ile bazen yıllar boyunca devam edecek yapay zeka eğitimi, birkaç gün ve hatta saat içinde bile tamamlanabiliyordu. İşte bu teknik, Google'ın profesyonellere taş çıkaran bir robotik kol geliştirmesini sağlamış oldu.

Kensi stratejisini bile uygulayabiliyor!

Masa tenisinde kazanmanın kuralı, iyi stratejidir. Elbette gelen topu karşılamak da önemlidir ancak rakibi yormazsanız, karşılaşmayı kazanmak pek de kolay olmaz. İşte Google'ın yapay zekası, bu stratejiyi kendi kendine geliştirebiliyor. Üstelik bunu matematiksel hassasiyet üzerinden yapmıyor.

Böylesine başarılı bir yapay zekayı geliştirmek pek de kolay bir iş değildi. Zira Sim2Real tekniği, insan ile robotların etkileşimi için o kadar da iyi değildi. Zira bir insanın ne yapabileceğini simüle etmek, pek de kolay değildi. Bunun bilincinde olan Google, masa tenisinde başarısız olan mühendislerden, daha başarılı mühendislere doğru uzanan bir çalışma yürüttü. Yapay zeka, her yeni rakipte yeni bilgiler edindi ve bunları iyileştirdi. Gelinen son noktada da 340 seferlik ralli yapabilen bir robot geliştirilmiş oldu.

340 seferlik ralli, bir dünya rekoru değil

masa tenisi

Masa tenisi ile pek de ilgisi olmayan okurlarımız için bir araştırma yaptık. Guinness Rekorlar Kitabı'ndaki verilere baktığımızda, dünyanın en uzun masa tenisi rallisinin 11 saat 50 dakika 36 saniye sürdüğünü görüyoruz. Google'ın geliştirdiği yapay zekayla oynanan masa tenisindeki 340 ralli ise 4 dakika gibi bir süreye sahip. Yani Google'ın yapay zekası, şu an için rekor kırabilecek düzeyde gelişmişliğe sahip değil.

Google'ın yapay zekasının 340 rallisini aşağıdan izleyebilirsiniz:

Kaynak : https://ai.googleblog.com/2022/10/table-tennis-research-platform-for.html?m=1
9
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
9
2
1
0
0