Google'ın Depremi Saniyeler Öncesinden Haber Veren Sistemi Nedir ve Nasıl Çalışıyor?

113
5
5
1
1
Google'ın Android Deprem Uyarıları Sistemi nedir, nasıl aktif edilir, nasıl çalışıyor?

Ülkemizdeki Android telefon kullanıcıları, deprem kuşağında yer alan ülkemizde pek çok deprem öncesinde Google’ın hayat kurtarma potansiyeli yüksek bir uygulamasını birinci gözden deneyimledi. Depremin hissedilir dalgaları henüz kullanıcının konumuna ulaşmadan telefonlarda saniyeler öncesinden uyarılar belirdi

İşte bu uyarı, geçtiğimiz yıl ülkemizde de aktifleştirilen Google’ın Android Deprem Uyarıları Sistemi sayesinde tüm Android kullanıcılarına gönderiliyor. Peki, bu sistem nasıl çalışıyor ve nasıl aktif ediliyor?

Android Deprem Uyarıları Sistemi nedir?

deprem uyarı

Google’ın Android Deprem Uyarıları Sistemi, 4,5 ve üzeri büyüklüğündeki tüm depremler için kullanıcılarına uyarı göndermeyi amaçlıyor. Bir sarsıntı, Mercalli şiddet ölçeğine göre değerlendiriliyor ve şiddet ölçeği 4 ve üzerindeyse, kullanıcılara iki farklı türde uyarı gönderilebiliyor. Bu iki uyarı, şiddet ölçeğine göre farklılık gösteriyor.

  • Mercalli ölçeğine göre 3 – 5 arasında ise (deprem büyüklüğü minimum 4,5 olmak şartıyla) kullanıcılara ‘Farkına Var’ uyarısı gönderiliyor. Bu uyarı, telefonun bildirimlerinde gösteriliyor ve kullanıcıya hafif sallantı uyarısı geçiliyor.
  • Mercalli ölçeğine göre 5 ve üzeri şiddetteki depremlerde, yani büyüklüğü ortalama 5 ve üzeri olan depremlerde ise kullanıcılara ekranın tamamını kaplayan şekilde “Eyleme Geç” uyarısı gönderiliyor. Bu uyarıda kullanıcılar, kendilerini korumaya almaları gerektiği konusunda da uyarılıyor.
  • Kullanıcı, deprem bildirimiyle 4 dakika içinde etkileşimde bulunmadığı takdirde bildirim, ‘Deprem oldu’ bildirimine dönüşüyor ve gerçekleşen deprem hakkında büyüklük ve uzaklık bilgisi veriliyor.

Peki Google, deprem bildirimlerini nasıl sallantı hissedilmeden önceden gönderebiliyor?

android deprem uyarı sistemi

Android Deprem Uyarıları Sistemi, tamamen Android cihazlara bağlı şekilde çalışıyor. Google’ın altyapısına bağlı olan sistem, Android telefonlarda bulunan ivmeölçerlerin bir anlamda sismometre olarak çalışmasını sağlıyor. Bir bölgede sallantı hissedildiğinde bu sallantıya dair veriler, Google Cloud üzerinden hızlı bir şekilde gönderiliyor. İlgili sallantı verileri, yalnızca prize takılı ve sabit olan Android telefonlardan elde ediliyor.

Birçok Android telefon tarafından gönderilen verilerin işlenmesinin ardından Google, sallantının tahmini şiddetini ve büyüklüğünü belirleyerek depremin muhtemel etki alanını da hesaplıyor. Bu etki alanında bulunan tüm Android kullanıcıları, depremin merkez üssüne bağlı olacak şekilde 60 saniye içinde bildirim alıyorlar. Elbette merkez üssü kullanıcıya ne kadar uzak olursa, bildirim alması da o kadar ihtimal dahilinde oluyor.

Deprem anında depremin şiddeti ve büyüklüğünün arttığı hissedildiğinde de bilgiler güncelleniyor, bildirimler de değişebiliyor. Örneğin sarsıntı giderek artmaya devam ederse Google, anlık olarak depremin etki alanını da büyüterek daha geniş bir alandaki kullanıcılara bildirim göndermeye başlıyor. Elbette tüm bu süreç, yalnızca birkaç saniye içinde gerçekleşiyor.

AFAD ile iş birliği yapılıyor:

afad

Google, AFAD ile yapılan iş birliğiyle kullanıcılara gönderilen deprem bildirimiyle birlikte kullanıcıları AFAD’ın internet sitesine yönlendiriyor. Bu site üzerinden kullanıcılar, deprem hakkında detaylı bilgi alabiliyor ve acil toplanma merkezlerini de Google Haritalar üzerinde görebiliyor.

Android Deprem Uyarıları Sistemi’nden faydalanmak için ne gerekiyor?

android deprem uyarı sistemi

Google’ın tamamen ücretsiz ve cihaza yerleşik olan Android Deprem Uyarıları Sistemi’nden faydalanmak içinse telefonunuzun Android sürümünü 6.0 ve üzeri olması, konum hizmetinin açık olması ve Deprem uyarıları sisteminin aktif olması gerekiyor.

  • Sistemi telefonunuzda aktifleştirmek için Ayarlar > Konum servisleri > Deprem uyarıları yolunu izleyebilirsiniz. Ayrıca deprem anında nasıl bir uyarıyla karşılaşacağınızı görmek için, aynı sayfada ‘Tanıtımı göster’ seçeneğine basabilirsiniz.

Ayrıca sistem, Google Play Hizmetleri üzerine kurulu bir sistem olduğundan ne yazık ki sadece Google ile uyumlu cihazlarda çalışıyor. Dolayısıyla Huawei gibi Google desteğinin olmadığı cihazlarda bu sistemden faydalanamıyorsunuz.

113
5
5
1
1
Emoji İle Tepki Ver
113
5
5
1
1