• Anasayfa
  • İnternet
  • Her Mozilla Firefox Kullanıcısının Bilmesi Gereken 3 Özellik

Her Mozilla Firefox Kullanıcısının Bilmesi Gereken 3 Özellik

25
5
2
1
1
Firefox, yaşadığı inişli çıkışlı dönemlere rağmen hala dünyanın en popüler tarayıcılarından biri. Bu haberimizde sizlere, Mozilla Firefox'un sahip olduğu ve kullanım deneyiminizi arttıracak 3 önemli özellikten bahsedeceğiz.

İnternet kullanımının yaygınlaşması ile birlikte internet tarayıcılarının da önemi, bir hayli yükseldi. Çünkü kullanıcılar, internetin risklerinin bilincindeler ve aynı zamanda da mümkün olan en hızlı şekilde internete bağlanmak istiyorlar. Tüm bunlara bir de bilgisayarların donanımsal özellikleri eklendiği zaman tüketiciler, kendileri için en iyi internet tarayıcısını bulmakta zorlanıyorlar.

Uzun yıllardır dünyanın en popüler internet tarayıcısı Google Chrome. Google Chrome'un ezeli rakibi ise Mozilla Firefox. Firefox, her geçen gün biraz daha popülaritesini arttırıyor ve tüketicilerin gönüllerinde taht kurmak için sürekli olarak yeni özelliklerle yoğruluyor. Eğer son dönemlerde Mozilla'nın sunduğu özellikler hoşunuza gittiyse ancak henüz Firefox'a alışamadıysanız, şimdi sizlere fazlasıyla etkili 3 Firefox kısayolundan bahsedeceğiz.

Mozilla Firefox

Kısayollar çoğu zaman iyidir. Bir işlemin çok daha kolay bir şekilde yapılabilmesini sağlar. Ancak özellikle de yeni bir internet tarayıcısına geçtiyseniz, bu internet tarayıcısının önemli kısayollarını öğrenmek biraz zaman alabilir. Ancak şimdi bahsedeceğimiz bu üç kısayol, Mozilla Firefox'a hem alışmanızı sağlayacak hem de işlemlerinizi daha hızlı bir şekilde gerçekleştirmenize neden olacak.

Sekmeleri klavye üzerinden sessize alma

İçeriğinde videolar bulunan internet siteleri, kimi zaman can sıkıcı olabiliyorlar. Bunun nedeni ise kimi internet sitelerinin bu video içerikleri otomatik olarak oynatıyor olması. Tüm bu yetmezmiş gibi bir de tarayıcınızda birden çok sekme açıksa ve sesin hangi sekmeden geldiğini bilmiyorsanız, Mozilla Firefox'un bu konudaki kısayolunu kullanabilirsiniz.

CTRL + M

Evet, yapmanız gereken tek şey klavyenizde bulunan bu iki tuşa basmak. Böylelikle Firefox, sekmeleri tamamen sessize alacaktır ve bu sayede de o gürültü kalabalığından kurtulmuş olacaksınız. Eğer sekmelerden gelen sesi yeniden açmak isterseniz de yine aynı kombinasyonu kullanmanız yeterli.

Açık sekmelerde aradığınızı bulma

Mozilla Firefox

Kimi insanlar düzenli olmayı hayatının her noktasına entegre etmiştir. Bu insanlar için dağınık olmak diye bir durum yoktur. Ancak kimi insanlar ise dağınık olmayı tercih ederler. Bu, bilgisayar ve internet tarayıcı kullanımına da doğrudan yansır. Kimi kullanıcılar minimum sayıdaki sekmeyle işlemlerini halletmeye çalışırken kimi kullanıcılar ise onlarca sekmenin içerisinde kaybolurlar. Şimdiki özelliğimiz, dağınık çalışmayı seven kullanıcılarla ilgili.

Mozilla Firefox'u kullanırken onlarca sekmeyi aynı anda açmış olabilirsiniz. Ancak ihtiyacınız olan sekmeyi bulmak aslında çok basit. Şöyle ki; Mozilla Firefox'ta yer alan arama çubuğuna tıklayın ve ilk olarak "%" simgesini, ardından da anahtar kelimenizi veya ulaşmaya çalıştığınız internet sitesini yazmaya başlayın. Firefox, aradığınız sekmeyi doğrudan önünüze getirecektir.

Firefox Görev Yöneticisi

Mozilla Firefox

Windows 10'un kendine ait fazlasıyla gelişmiş bir görev çubuğu zaten var. Ancak bu görev çubuğu, Mozilla Firefox'un toplamdaki bellek kullanımını göstermektedir. Fakat Mozilla Firefox'un kullanımı sırasında tarayıcının yavaşladığını fark ederseniz, buna neden olan sekmenin hangisi olduğunu Firefox Görev Yöneticisi aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik bu aracı kullanmak fazlasıyla basit.

about:performance

Mozilla Firefox'un "Menü" butonuna basın ve buradan da "Daha Çok" sekmesine erişin. Karşınıza çıkan ekrandaki arama çubuğuna, yukarıda yer alan kodu yapıştırın. Bu sayede Firefox, açık olan tüm sekmelerle ilgili detayları karşınıza getirecek ve programın kasmasına neden olan sorunu ortaya çıkartacaktır. Sizlerde bu üç yöntemi kullanarak, daha etkin bir şekilde Mozilla Firefox uygulamasını kullanabilirsiniz. 

Kaynak : https://news.softpedia.com/news/three-simple-firefox-tricks-to-improve-browsing-527853.shtml
25
5
2
1
1
Emoji İle Tepki Ver
25
5
2
1
1